بورس نیوز: بررسی سهام سیمانی ها در سالی که گذشت

بورس نیوز: بررسی سهام سیمانی ها در سالی که گذشت : عنوان 
1395/12/22 : تاریخ انتشار

بر اساس بررسی های بورس نیوز، در این گزارش وضعیت صنعت سیمان از لحاظ بازدهی قیمتی و سودآوری مورد بررسی قرار گرفته تا گران ترین و ارزان ترین سهم سیمانی، سهام شرکت هایی که بیشترین رشد قیمتی و در صد پوشش سود برآوردی سال ۹۵ را به ثبت رساندند، معرفی شوند.

گرانترین و ارزانترین سهم

بر اساس اطلاعات موجود، سهام شرکت سیمان قائن با قیمت حدود ۲۳۰۰۰ ریال گران ترین سهم گروه سیمان به شمار می رود. این مجموعه از ابتدای امسال تا ۱۵ اسفند ماه جاری رشد قیمتی ۶۸ درصدی را تجربه کرده است.

در مقابل اما ارزان ترین سهم شرکت سیمان دورود می باشد که درمحدوده قیمتی ۸۹۰ ریال مورد داد و ستد قرار می گیرد. همچنین “سدور” تاکنون با افت ۲۴ درصدی ارزش سهام مواجه شده است.

بررسی سهام سیمانی ها در سالی که گذشت

بیشترین و کمترین بازدهی

۴۰ شرکت سیمانی در بازار سرمایه حضور دارند که از میان این تعداد بیشترین بازدهی مثبت حدود ۱۵۸ درصد محاسبه می شود و توسط شرکت سیمان خزر رقم خورده است. همچنین در این جدول شرکت هایی همچون سیمان بجنورد، لار سبزوار، قائن و غرب نیز به چشم می خورند. این در حالی است که بازدهی کل صنعت حدود ۱۳ درصد می باشد و از میان ۴۰ شرکت سیمانی فعال در بورس ۲۳ شرکت بازدهی مثبت بدست آوردند و مابقی با افت ارزش سهام سبب کاهش سرمایه سهامدارانشان شدند.

بررسی سهام سیمانی ها در سالی که گذشت

در مقابل اما شرکت سیمان غرب آسیا با افت قیمتی ۳۵ درصدی بیشترین بازدهی منفی را به ثبت رساند و بعد از آن شرکت های سیمان آرتا اردبیل، مجد خواف، دورود و ایلام در این جایگاه نشستند.

بررسی سهام سیمانی ها در سالی که گذشت

بیشترین و کمترین سود

بر اساس این گزارش، اگر بخواهیم بودجه شرکت های سیمانی که سال مالی آنها ۳۰ اسفند ماه ۹۵ است را بر اساس عملکرد ۹ ماهه بسنجیم، بیشترین سود از لحاظ مقداری توسط شرکت سیمان قائن محقق شده است. بطوریکه “سقاین” طی دوره مذکور ۸۱ درصد از سود برآوردی ۲۱۹۲ ریالی را پوشش داده و طی ۹ ماه فعالیت خود سود ۱۷۸۵ ریالی را محقق ساخته است. علاوه بر این، سیمان بهبهان با پوشش ۸۴ درصدی سود برآوردی ۱۹۱۳ ریالی مبلغ ۱۵۹۸ ریال سود به ازای هر سهم بدست آورده و همچنین سیمان خاش ۸۶۱ ریال سود طی علکرد ۹ ماهه امسال کسب نموده و پوشش ۸۴ درصدی سود را به ثبت رسانده است.

بررسی سهام سیمانی ها در سالی که گذشت

در مقابل اما شرکت سیمان دورود با تحقق زیان ۱۸۳ ریالی بر اساس عملکرد ۹ ماهه سال مالی جاری در انتهای جدول قرار می گیرد. این مجموعه برای سال مالی ۹۵ زیان ۲۲۰ ریالی را برآورد کرده بود و بدین ترتیب طی دوره مذکور ۸۳ درصد از آن را پوشش داد.

در پایان این گزارش می افزاید، صنعت سیمان در حالی طی سال جاری شرایط نا بسامانی را پشت سر گذاشت که بودجه برآوردی این شرکت ها برای سال آینده نوید بخش بهبود وضعیت سودآوری آنها است که این امر نیز از حذف تخفیفات نرخ فروش سیمان و رفع محدودیت های ایجاد شده بر سر صادرات سیمان به کشور عراق نشأت می گیرد. به هر حال باید منتظر ماند و دید که صاحبان صنعت تا چه اندازه در تحقق اهداف خود در مسیر رشد سودآوری موفق عمل می کنند.