اقتصاد:  دبير انجمن صنعت سيمان:سيمان گران نشده است

اقتصاد: دبير انجمن صنعت سيمان:سيمان گران نشده است : عنوان 
1396/01/28 : تاریخ انتشار

دبير انجمن کارفرمايان صنعت سيمان ضمن پيش‌بيني رونق بازار سيمان در ارديبهشت ماه، تصريح کرد که هيچ تغيير قيمتي در فروش سيمان اعمال نشده است و طبق تاکيد سازمان حمايت مصرف‌کنندگان اين محصول به قيمت درب کارخانه عرضه مي‌شود.

عبدالرضا شيخان در گفت‌وگو با ايسنا، در رابطه با موضوع قيمت‌گذاري سيمان که از سال 1393 در حال پيگيري است تا قيمت اين محصول استراتژيک واقعي‌سازي شود، گفت: از سه سال پيش بعد از تصويب نرخ واقعي قيمت‌ سيمان، ساخت‌وساز با رکود مواجه شد و قيمت سيمان مرتب با تخفيفات ارائه مي‌شود. از آن زمان به دنبال حذف تخفيفات سيماني بوديم که در بهمن‌ماه سال 1395 موفق به حذف آنها شديم.

وي ادامه داد: ولي در زمستان به دليل وضعيت بازار، برخي از توليدکنندگان اقدام به برگرداندن تخفيف در عرضه کالاي خود کرده‌اند که انجمن سيمان به آنها تذکر داد و گرچه با دلخوري همراه بود اما توانستيم با توافقي که انجام شد مجددا تخفيف‌ها را از بين ببريم.

دبير انجمن کارفرمايان صنعت سيمان همچنين با اشاره به اين‌که تاکنون قيمت سيمان هيچ افزايش قابل توجهي نداشته است، تصريح کرد: هنوز قيمت اين محصول معدني افزايش نيافته و آنچه رخ داد عوض شدن نحوه‌ محاسبه قيمت بود؛ موضوعي که به اشتباه افزايش قيمت تعبير شد اين بود که در شهريور 1395 خواستيم قيمت تحويل در مقصد را محاسبه کنيم و با توجه به قيمت سال 1393 موضوع کرايه حمل و ارزش افزوده هم به آن اضافه شد که اين امر به وضوح نشان مي‌دهد که روش قيمت‌گذاري عوض شده و قيمت تحويل در مقصد محاسبه مي‌شود که اين به معناي افزايش قيمت نيست.

شيخان درباره واکنش‌ها به اين تغيير روش تشريح کرد: سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان اين روش قيمت‌گذاري را قبول ندارد و اعلام کرده که از آنجايي که نمي‌توان قيمت حمل‌ونقل را به درستي کنترل کرد، ترجيح ما اين است که سيمان با همان قيمت درب کارخانه عرضه شود.

دبير انجمن کارفرمايان صنعت سيمان اظهار کرد: در نتيجه اين مخالفت ما در اواسط اسفندماه سال با مهندسي معکوس به قيمتي مناسب با تحويل محصول از درب کارخانه دست پيدا کرديم و باز هم هيچ افزايش قيمتي در بازار ديده نشد