ایرنا: بهره برداری از سد چشمه عاشق در شهرستان نی ریز فارس با حضور وزیر نیرو

ایرنا: بهره برداری از سد چشمه عاشق در شهرستان نی ریز فارس با حضور وزیر نیرو : عنوان 
1396/02/02 : تاریخ انتشار

حمید چیت چیان وزیر نیرو درمراسم بهره برداری از این سد بیان داشت: بهره برداری از سد چشمه عاشق در زمانی صورت می گیرد که لطف پروردگار شامل حال ما شد و برکات الهی با نزول باران در سالی که گذشت بیشتر و موجب اّبگیری کامل این سد شد ، این بارندگی ها قطعا تاثیر بسزایی در ترمیم سالهای خشکسالی خواهد داشت .

وزیر نیرو اظهار داشت:پسندیده است با استفاده بجا و درست از آب چشمه عاشق در زمینه بهره برداری بهینه از آب قدم برداریم، لازم است توجه جدی به بخش کشاورزی معطوف شود و تحول جدی دراین عرصه به وجود آید و با توسعه کشت گلخانه ای ازهدر رفتن آب دراین عرصه جلوگیری شود.
وی ادامه داد:‌هر هکتار کشت گلخانه ای که توسعه یابد ۱۰ اشتغال جدید ایجاد می کند درحالی که در کشاورزی سنتی با توسعه هر ۲هکتار کشت یک نفر اشتغال ایجاد می کند .

وزیر نیرو با بیان اینکه دولت تدبیر و امید توجه جدی به زیر ساخت ها ی توسعه آب و خاک در کشور داشته است گفت : در سه سال آخر برنامه پنجم تحول جدی دراین حوزه به وجود آمد و طرح های اولویت دار مورد توجه قرار گرفت و کشور از برهه ای که نابودی سرزمینی و اقلیمی در منابع آب به دنبال داشت و منابع آب بشدت مورد تعرض قرار گرفته بود نجات یافت .

چیت چیان اضافه کرد : در مدیریت کلان منابع آب کشور برنامه آمایش آب توسط وزارت نیرو تهیه شده است ، در این برنامه توجه اصلی موضوع محیط زیست خواهد بود ،تامین آب شرب ، حفظ محیط زیست،تامین آب کشاورزی و صنعتی ازمواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد .

وی گفت: در کنار تامین آب باید به کیفیت آب هم توجه کرد ، در مشکلات آب عمده توجه به سمت کمبود آب است، معمولا مشکل کیفیت آب مردم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد در حالی که مسئله کیفیت آب به هیچ وجه کمتر از کمبود آب نیست.

محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز دراین مراسم گفت : تشکیل منظم جلسات شورای عالی آب در دولت یازدهم باعث شد تا طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی مورد تصویب قرار بگیرد و هم اکنون نیز با ۱۵ پروژه این طرح در تلاش برای صیانت هر چه بیشتر از آب‌های زیرزمینی هستیم.

حاج رسولی ها با بیان اینکه مدیریت منابع آب در کشور یک موضوع فرابخشی است و وزارت نیرو به تنهایی در این زمینه موفق نخواهد بود افزود: متاسفانه بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی نیز وضعیت منابع آب را وخیم تر کرده است

وی بر لزوم تقویت تشکل های بهره برداراز آب و کشاورزی تاکید کرد و گفت : در توسعه بخش کشاورزی بودجه های چشمگیری صرف می شود که در صورت کم توجهی به اصل تقویت مشارکت تشکل ها بسیاری از این پروژه ها به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.
حاج رسولی ها گفت:‌مطالعات صورت گرفته در استان های مختلف نشان می دهد که با اصلاح الگوی کشت و راهکارهایی از این دست مطابق آیین نامه بهینه سازی مصرف آب، می توان ۲۵ الی ۳۰ درصد از برداشت های کنونی در بخش آب قابل برنامه ریزی را کاهش داد که از این طریق هم بخش اعظم کسری مخازن آب زیرزمینی جبران می شود و هم اقتصاد بخش کشاورزی بهبود می یابد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه به نقش تشکل های آب بران، بهره برداران و سازمان های مردم نهاد توجه ویژه ای شده بود، اما اصلاحات و حذفیاتی در آن صورت گرفت که امید است در زمان باقی مانده بتوان مجددا این موضوع را تقویت کرد.
حاج رسولی ها با اشاره به اینکه ۶۰ پروژه اولویت دار در حوزه آب تعریف شده است گفت : این ۶۰ پروژه از بین ۷۵ پروژه ای است که در دستور کار قرار دارد و به آن توجه ویژه می شود .

وی همچنین گفت : سدها در کشور توانستند در بارندگی ها ی اخیر بخش قابل توجهی از آبها و سیلاب را مهار کنند در شرایطی که بدترین فشارها به سد سازی وارد می آمد ما امروز شاهد بهره برداری از یکی از سدهایی هستیم که آب قابل ملاحظه ای را مهار کرده است .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس نیز دراین مراسم با بیان مشخصات فنی سد چشمه عاشق گفت: سد چشمه عاشق در شهرستان نی ریز به عنوان یکی از طرح های کلان عمرانی تعریف شده است .

حمیدرضا دهقانی اظهار داشت: این سد از نوع بتنی غلتکی است که با طول تاج ۳۷۵ متر، عرض ۵۱ متر و ارتفاع ۶۰ متر ساخته شده و حجم کل مخزن آن حدود ۶۹ میلیون متر مکعب است، حجم فعلی آب ذخیره شده دراین سد حدود ۴۳ میلیون متر مکعب است و تا کنون ۸۰۰ میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است.
وی افزود: از جمله اهداف اصلی احداث این سد، کنترل سیلاب و تامین آب آشامیدنی و صنعت برای شهرستان نی ریز و روستاهای مسیر احداث سد است.
شهرستان نی ریز در فاصله ۱۹۲ کیلومتری شرق شیراز واقع شده است