ایرنا: صادرات سیمان فله ای به عراق از اقلیم کردستان تا ساعتی دیگر از سر گرفته می شود

ایرنا: صادرات سیمان فله ای به عراق از اقلیم کردستان تا ساعتی دیگر از سر گرفته می شود : عنوان 
1396/02/04 : تاریخ انتشار

فرامرز اکبری روز شنبه گفت: رانندگان بونکرهای عراقی با توجه به تصمیم دولت عراق مبنی بر وارد نشدن سیمان فله ای از طریق مرزهای کشورمان به اقلیم کردستان عراق، روز گذشته اقدام به بستن مسیر حمل کالاهای صادراتی از کشورمان به این اقلیم کرده بودند.

وی گفت: با رایزنی های صورت گرفته با سرپرست اداره گرمیان کردستان عراق قرار است تا ساعت ۱۰ صبح امروز مسیر حمل کالاهای صادراتی که از روز گذشته بسته شده بود، بازگشایی و روند صادرات کالا همانند سابق از سر گرفته شود.
فرماندار قصرشیرین بیان کرد: تجمع بونکرهای عراقی در آن سوی مرز پرویزخان باعث شد که مسیر تردد کالاهای صادراتی کشورمان به عراق بسته شود و در ۲۴ ساعت گذشته صادرات کالا به اقلیم کردستان عراق متوقف شده بود.

اکبری اضافه کرد: همچنین قرار است که روز چهارشنبه هفته جاری در سفر به اقلیم کردستان عراق و در دیدار با مقامات اقلیم و گرمیان، نسبت به بررسی مشکلات و روان سازی صادرات کالا تصمیم گیری شود.

وی با بیان این که روزانه ۱۵۰ دستگاه بونکر سیمان فله ای از کشورمان از طریق مرز پرویزخان به اقلیم کردستان عراق صادر می شود، گفت: همچنین روزانه به طور میانگین۸۰۰ دستگاه کامیون حامل کالاهای مختلف از طریق این مرز به عراق صادر می شود.

مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد، در سال ۸۶ به مرز رسمی تبدیل شد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود

نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.
پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.

مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.
شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این دو مرز انجام می شود.
همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی نیز از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود