صداوسیما: کاهش مصرف گاز در کارخانه های سیمان باتولید سوخت از زباله

صداوسیما: کاهش مصرف گاز در کارخانه های سیمان باتولید سوخت از زباله : عنوان 
1396/02/16 : تاریخ انتشار

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما خانم شیرزادی در همایش پسماند در کارخانه های سیمان در گالیکش گفت : در روش آر دی اف با سوختن هر دو کیلوگرم زباله یک متر مکعب گاز تولید می شود وکارخانه های سیمان می توانند 20 تا 30 درصد سوخت مصرفی خود را از این زباله ها تامین کنند.

وی بابیان اینکه به طور میانگین روزانه در کشور 50 تا 65 هزار تن زباله خانگی تولید می شود بر اجرای روش آر دی اف در کارخانه های سیمان تاکید کرد.

 بنیانگذار بازیافت پسماند در کشور با بیان اینکه کارخانه سیمان غرب کرمانشاه برای اجرای این روش قرارداد بسته بود اما در حال حاضر صرفنظر کرده است افزود : سیاست های کلان کشور به گونه ای است که گاز برای کارخانه ها ارزانتر تمام می شود و آنها تمایلی برای اجرای این روش در کارخانجاتشان ندارند.

محمد حمیدی ، مدیر کل امور دفتر شهری و روستایی استانداری گلستان هم گفت : در استان گلستان روزانه یک هزار تن زباله خانگی تولید و سالانه ده میلیارد تومان برای بازیافت آن هزینه می شود.

وی با اشاره به اینکه ،سه سایت زباله در آزادشهر ،آق قلا و مراوه تپه وجود دارد افزود : کارخانه سیمان پیوند گلستان بهترین شرایط برای اجرای روش آر دی اف در استان را داراست.

همچنین رئیسی، مدیرعامل کارخانه سیمان پیوند گلستان هم با بیان اینکه برای تولید هر تن سیمان 100 متر مکعب گاز مصرف می شود افزود : در مجموع 70 کارخانه سیمان سطح کشور باید یک میلیارد و 440 میلیون تومان برای سوخت کارخانه هایشان هزینه کنند.

وی افزود : سرمایه گذار خارجی برای اجرای این روش به طور کامل آمادگی دارد زیرا با اجرای آن از میزان تولید گازهای گلخانه ای کاسته شده و می تواند از سازمان ملل سوبسید دریافت کند.