خبر: نخستین محموله صادراتی از شاهرود به افغانستان صادر شد

خبر: نخستین محموله صادراتی از شاهرود به افغانستان صادر شد : عنوان 
1396/02/22 : تاریخ انتشار

«نسل شاهوار شاهرود» سید حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم آغاز به کار دفتر سرویس ویژه ارزیابی صادرات شاهرود در گفتگو با خبرنگاران گفت: تکمیل زنجیره مزیت دار اقتصادی برای خروج از بن بست اقتصادی که شرق استان در آن گرفتار شده لازم است و گمرک یکی از حلقه های این زنجیره مزیت دار اقتصادی است.

وی اظهار کرد: با آغاز به کار دفتر سرویس ویژه ارزیابی صادرات در شاهرود کالاها به صورت مستقیم از شاهرود به خارج از کشور ارسال می شود و هزینه های صادرات کشاورزان، معدنکاران و صنعتگران شرق استان کاهش به میزان چشم گیری کاهش می یابد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی به صدور مجوز برای نخستین محموله صادراتی همزمان با آغاز به کار سرویس ویژه ارزیابی صادرات در شاهرود اشاره کرد و افزود: نخستین محموله صادراتی شهرستان شاهرود نیز به میزان ده هزار و ۳۰۰ تن سیمان این شهر با ۴۹ دستگاه تریلی از شاهرود به افغانستان اعزام شد.

حسینی کشاورزی، گردشگری و معدن را از دیگر حلقه های زنجیره مزیت دار اقتصادی در شاهرود عنوان و بیان کرد: با وجود گمرک در شهرستان شاهرود تکمیل زنجیره مزیت دار تولید و ارزش افزوده که نیازمند انجام مراودات با خارج از کشور و خارج از استان است امکان پذیر خواهد شد.

وی سهم شهرستان شاهرود از صادرات استان را بالغ بر ۵۰ درصد عنوان و تصریح کرد: امیدواریم با شروع به کار سرویس ویژه ارزیابی صادرات سهم شهرستان شاهرود را در صادرات صنعتی، معدن و کشاورزی استان سمنان افزایش دهیم.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس مدیریت سامانه جامع گمرکی را یکی از اقدامات مثبت وزرات اقتصاد و دارایی ارزیابی کرد و گفت: با استفاده ا ز این سامانه هم درآمدهای دولت نظارت شده و هم درآمدهای صادراتی و وارداتی تسهیل خواهد شد.

حسینی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون گمرکی و اصلاح قوانین بانکداری اسلامی را از دیگر برنامه های در دست اقدام وزارت اقتصاد و دارایی عنوان کرد.
حمایت از تولید داخل اولویت گمرک است

رییس کل گمرک ایران گفت: حمایت از تولیدات داخلی در اولویت برنامه های گمرک است و تعرفه هایی که بر روی کالاهایی وارداتی اعمال می شود به همین خاطر است.

به گزارش سیمان خبر و به نقل از ایرنا، مسعو کرباسیان روز سه شنبه در حاشیه افتتاح دفتر گمرک شاهرود در گفت و گو با خبرنگاران، خبر کاهش تعرفه واردات خودرو را تکذیب کرد و افزود : حمایت از تولیدات داخلی در سالی که به تولید و اشتغال نام گذاری شده است، بیشتر خواهد شد.
وی با بیان این که با قاچاق کالا در گمرک به شدت برخورد می شود ،اظهارداشت : برخورد با قاچاق سازمان یافته کالا از مهم ترین برنامه های گمرک است.
کرباسیان با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال گذشته خاطرنشان کرد: استفاده از منابع درآمدی برای کمک به صادرات یکی از دلایل این موضوع بود که براساس آن وارد کنندگان مواد اولیه ، هنگام صادرات ، همه مبالغی را که زمان واردات مواد اولیه پرداخت کرده بودند، دریافت می کنند.
وی تصریح کرد : این امر در سال جاری هم تداوم دارد به طوری که در فروردین ماه سال جاری ، ارزش کالاهای صادراتی کشور ۳۰۰ میلیون دلار بیشتر از واردات بوده است.

کرباسیان درمورد راه اندازی اداره گمرک در شاهرود گفت: شهرستان شاهرود از مزیت های زیادی در صادرات کالا برخوردار است ، بنابراین باید ارزیابی ویژه صادرات که در شاهرود راه اندازی شده ، پس از طی مراحل مورد نیاز به اداره تبدیل شود.
رییس کل گمرک ایران ادامه داد: فعالیت نمایندگی گمرک در شاهرود هیچ محدودیتی نخواهد داشت ، و این دفتر کارشناسی محصولات و ارزیابی آن ها را برای صادرات انجام خواهد داد.
در سال گذشته ۱۴۰ میلیون دلار کالا از استان سمنان به کشورهای خارجی صادر شده است.
ریس کل گمرک ایران امروز به همراه وزیر امور اقتصادی و دارایی به استان سمنان سفر کرده است.
شرکت در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و همایش توسعه صادرات و نشست با نخبگان استان و اصحاب رسانه از جمله برنامه سفر یکروزه وزیر اقتصاد و دارایی به استان سمنان بوده است.