جهان اقتصاد: نایب رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان: کشورهای افریقایی مقصد جدید صادرات سیمان

جهان اقتصاد: نایب رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان: کشورهای افریقایی مقصد جدید صادرات سیمان : عنوان 
1396/03/03 : تاریخ انتشار

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، نوشت: به گفته نایب رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با توجه به کاهش تقاضای داخلی مهم ترین برنامه مدیران این صنعت جبران خلاء مصرف داخل از طریق توسعه صادرات و ایجاد بازارهای جدید است.

مرتضی لطفی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان مطلب فوق گفت: تحویل سیمان در دوماه ابتدای سال معادل ۱.۸ درصد نسبت به دو ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته که حاکی از کاهش تقاضای داخلی و آغاز نشدن آثار محرک در بازار مصرف سیمان است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای تولید سیمان در کشور، به مدیریت و برنامه ریزی تولید در شرایط ویژه کنونی اشاره کرد و گفت: خانواده بزرگ صنعت سیمان از ابتدای سال برای تطبیق شرایط رکود و جلوگیری از خسارت ها و زیان های ناشی از رکود جلسات متعددی داشته و هم اکنون در حال مدیریت بازار بوده تا واحدها کمترین میزان ضرر و زیان را داشته باشند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار داشت: خوشبختانه برای مدیریت این موضوع سهمیه بندی هایی که از سال گذشته شروع شده بود ادامه پیدا کرده و کمیته های منطقه ای شکل گرفته که در کل کشور مشغول مدیریت وضعیت هستند.

لطفی در ادامه با اشاره به رکود حاکم در بازار داخلی به ضرورت جایگاه صادرات در شرایط فعلی پرداخت و گفت: انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در حوزه صادرات به صورت جدی وارد شده و با استفاده از ظرفیت های شرکت توسعه صادرات که متعلق به این انجمن است افزایش صادرات را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه برای تحقق این موضوع، در مبادی خروجی کشور باید ترمینال ایجاد شود، توضیح داد: مذاکرات گسترده ای با کشورهای حوزه مصرف کلید زده شده همچنین با شرکت های دریایی و کشتیرانی مذاکره شده که در صورت ایجاد بازار جدید شرایط برای صادرات و حمل و نقل فراهم باشد.

نایب رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه مذاکرات خوبی با چند کشور آفریقایی برای صادرات سیمان صورت گرفته و بازارهای جدیدی در حال شکل گرفتن است، گفت: امسال آثار برجام از نظر افزایش مراودات اقتصادی با کشورهای دیگر بیشتر از قبل مشهود می شود به همین دلیل هدف گذاری در سال جاری به خصوص ۶ ماهه اول سال، معطوف به صادرات و بازارهای خارجی است.

لطفی در ادامه افزود: هم اکنون با تقاضاهایی از سوی تعدادی از کشورهای آفریقایی مانند مصر، کنیا، غنا و… برای خرید سیمان رو به رو هستیم که صادرات به مصر در گام اول شروع شده است.

وی در بخش پایانی گفتگو با “سنا” اظهار داشت: ما معتقدیم تلاش های دولت و ادامه روند رشد اقتصادی که از سال گذشته شاهد آن بودیم در نیمه دوم امسال آثار خود را در بازار داخل به نمایش خواهد گذاشت و به دنبال آن بازار مسکن به حرکت درخواهد آمد و این موضوع منجر به افزایش تقاضای سیمان در بازار داخل می شود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین به مذاکراتی که برای صادرات سیمان به کشور عراق صورت گرفته است، اشاره کرد و گفت: گفت و گوهایی با نمایندگانی از شرکت های عراقی و مقامات ارشد این کشور صورت گرفته که بتوانیم با راه اندازی یک شرکت مشترک در شهرهای مرزی دو کشور موضوع صادرات به این کشور را مدیریت کرده که با این شرایط به زودی شاهد حل مشکل صادرات سیمان به کشور عراق خواهیم بود