خبر: گزارش مجمع سیمان خاش – استمرار موفقیت در سال اقتصاد مقاومتی

خبر: گزارش مجمع سیمان خاش – استمرار موفقیت در سال اقتصاد مقاومتی : عنوان 
1396/03/06 : تاریخ انتشار

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سیمان خاش برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۹۵ با حضور بیش از ۳۷/ ۹۷ درصد سهامداران برگزار شد. مجمع مزبور به ریاست سید ابراهیم مهدویان به نمایندگی از سیمان فارس و خوزستان و نظارت آن را آقایان سید محسن موسوی و حمیدرضا بهزادی‌پور برعهده داشتند. همچنین سمت دبیری این جلسه برعهده خسروجامعی، مدیرعامل شرکت سیمان خاش بود. دراین مجمع پس از تصویب صورت‏های مالی از سوی سهامداران، تقسیم مبلغ ۱۲۰۰ ریال سود به‌ازای هر سهم به تایید حاضران جلسه رسید.

مدیرعامل سیمان خاش در ابتدای جلسه به گزارش عملکرد هیات مدیره برای سال مالی ۹۵ پرداخت و گفت: سیمان خاش در سال مالی ۹۵ با عملکرد مناسب خود توانست به‌رغم کاهش شدید اعتبارات عمرانی و کاهش تخصیص اعتبارات عمرانی سال ۹۴، سهم بازار داخلی خود را افزایش دهد.خسرو جامعی افزود: میزان فروش داخلی شرکت طی سال مالی ۹۵ نسبت به دوره مشابه سال مالی ۹۴ از افزایش ۴ درصدی برخوردار بوده است و سیمان خاش به دلیل واقع شدن در شرق کشور و نزدیکی به کشورهای افغانستان و آسیای میانه از پتانسیل بالایی در صدور تولیدات خود به این کشورها برخوردار است و توجه به کارآیی مدیریت و پرسنل، در آینده و سوددهی آن تاثیرات بسزایی خواهد داشت.

همچنین موسسه حسابرسی دایارهیافت به‏عنوان بازرس قانونی و حسابرس اصلی و موسسه حسابرسی دیلمی‌پور و همکاران به‏عنوان بازرس قانونی و حسابرس علی‌البدل شرکت برای سال مالی ۹۶ انتخاب شدند.
پیام هیات مدیره

بیست و یکمین سال فعالیت تولیدی شرکت سیمان خاش را در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین بود با اتمام سال ۹۵ به پایان رساندیم. به‏رغم سایه‌افکنی رکود بر اقتصاد و تولید کشور، دست‏اندرکاران این شرکت با برنامه‏ریزی و همت پرسنل پرتلاش و حمایت سهامداران توانستند از این گذرگاه سخت نیز عبور کرده و به موفقیت‏های چشمگیری دست پیدا کنند.

از عمده موفقیت‏های کسب شده در سال ۹۵ می‏توان به شرح زیر یاد کرد:

۱- کسب رتبه اول در بین شرکت‏های سیمانی و رتبه ۴ در بین کل شرکت‏های زیرمجموعه شستا برای دومین سال پیاپی براساس مدل‏های روز ارزیابی انجام شده

۲- انتخاب واحد نمونه و برتر صادراتی استان سیستان و بلوچستان

۳- انتخاب واحد نمونه صنعت سبز در کل کشور

۴- دریافت تندیس واحد نمونه از سوی اداره کل استاندارد

۵- دریافت تندیس واحد نمونه تولیدی برتر حامی حقوق مصرف‏کننده

۶- دریافت لوح تقدیر کارآفرین برتر در استان سیستان و بلوچستان

۷- کسب مقامات کشوری و استانی در مسابقات ورزشی در سطح استان و کشور.

همچنین توجه ویژه به امر بازاریابی و فروش با توجه به محدودیت بیش از پیش بازار، مخاطرات فراوان منطقه‏ای، نفوذ رقبای سایر استان‏ها و بعضا رقابت‏های ناسالم حاکم بر بازار داخلی و صادرات، پایش مستمر و بازاریابی گسترده را ایجاب می‏کرد. حفظ و بعضا توسعه سهم بازار داخلی به ویژه تحویل سیمان به پروژه‏های استراتژیک منطقه از قبیل راه‏آهن زاهدان – چابهار، سد کهیر و … به‏رغم کاهش مصرف سیمان در سال ۹۵ و تشکیل سبد صادراتی از برنامه‏های اجرا شده این شرکت است.

توزیع ۱.۰۱۶ هزار تن انواع محصولات که حاکی از پوشش کامل ظرفیت و افزایش ۲ درصدی نسبت به سال ۹۴ است، صادرات حدود ۳۴۶ هزار تن انواع محصولات و کنترل قیمت تمام‌شده با رشد ۴ درصد نسبت به سال ماقبل آن از شاخصه‏های ارتقای کمی و کیفی عملکرد است که اثرات آن در ارزش بازار سهم شرکت کاملا مشهود است. تحقق کامل بودجه شرکت در سال ۹۵ و نیل به کلیه اهداف تعیین‌شده، ناشی از عملکرد مطلوب شرکت در این سال مالی بوده و به‏رغم مشکلات حاکم بر بازار سرمایه، ارزش سهام شرکت در سال ۹۵ از ثبات مطلوبی برخوردار بوده و انتظار می‏رود شاهد رشد بیش از پیش و خشنودی بیشتر سهامداران باشیم.

طی سال ۱۳۹۵ به‏رغم مشکلات نقدینگی حاکم بر کلیه واحدهای تولیدی، با بهره‏گیری مناسب از تسهیلات بانکی، مدیریت منابع مالی و تبدیل دارایی‏های غیرمولد در کنار عملکرد اجرایی مناسب، برنامه‏های شرکت به طور کامل عملیاتی و اجرا شده است.

حفظ استانداردهای ملی و بین‏المللی سیستم مدیریت کیفیت IMS، استاندارد محصول اروپا CE، سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه ISO17025، سیستم مدیریت رضایت مشتریان ISO10000 و همچنین اخذ گواهینامه سیستم مدیریت انرژی ISO50001:2011 برای اولین بار و بازنگری سند راهبردی شرکت با رویکرد حفظ و توسعه بازار در افق پنج‌ساله آتی ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ به همراه تدوین ماموریت، چشم‏انداز، استراتژی‏ها، اهداف جدید، بازنگری کمیته‏ها و اعضای کارگروه‏ها و به‌روزرسانی اهداف کلان و خرد، برنامه‏ های مدیریتی، شاخص‏های کلیه سیستم‏های مدیریتی از اقدامات صورت گرفته در سال ۹۵ است.
لازم است از کلیه مدیران، کارشناسان، کارکنان و کارگران عزیز شرکت به واسطه عملکرد مناسب در سال ۱۳۹۵ تشکر و قدردانی شده، از سهامداران نیز به واسطه حمایت بی‏دریغ و اطمینانی که به مدیران شرکت داشته‏اند سپاسگزاری کرده و به تمامی ذی‌نفعان و سهامداران برای تداوم روند بهبود و ارتقای روزافزون جایگاه شرکت در سال‏جاری اطمینان خاطر بخشیم.

سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۷۵۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۷۵.۰۰۰ سهم، به ارزش اسمی هر سهم ۱۰.۰۰۰ ریال) بوده که طی چند مرحله به مبلغ ۱۲۵ میلیارد ریال (شامل تعداد ۱۲۵.۰۰۰.۰۰۰ سهم، به ارزش اسمی هر سهم ۱.۰۰۰ ریال) در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است.

عملکرد واحد فروش داخلی:

در سال ۱۳۹۵ به‏ رغم کاهش شدید اعتبارات عمرانی و کاهش تخصیص اعتبارات عمرانی سال ۹۴، پروژه ‏های ملی در سطح استان با توقف و کاهش چشمگیر فعالیت روبه‏ رو بوده‏اند. همچنین اعمال سیاست‏های مالی و پولی انقباضی فعالیت بخش خصوصی در استان را که خود تحت تاثیر ناامنی‏های منطقه قرار داشته تنزل داد؛ ولیکن با افزایش مسوولیت بخش بازاریابی و برگزاری جلسات ماهانه و بررسی میدانی شهرستان‏های مختلف به‌صورت مستمر، تمامی تلاش در حفظ سهم بازار داخلی صورت گرفت. اگرچه در مجموع تقاضا در بازار داخلی به طور چشمگیری کاهش یافت، ولیکن سهم سیمان خاش از این بازار در بیشتر اوقات سال ثابت یا رو به افزایش بوده است.

میزان فروش داخلی در دوره مشابه در سال ۹۴ برابر ۶۴۴.۵۳۰ تن بوده است که به دلایل فوق‏ الاشاره میزان فروش داخلی در سال ۹۵ بالغ بر ۶۶۹.۹۱۱ تن شد که با افزایش فروش داخلی در حدود ۴ درصد روبه ‏رو بوده‏ ایم؛ ولیکن سهم خود از بازار داخلی استان را در حدود ۶۰ درصد نگه داشته ‏ایم. اگرچه ویژگی‏های اقتصادی در سال ۹۵ سیاست‏های داخلی فروش را تحت تاثیر خود قرار داده، ولیکن تغییر در گروه مصرف‏ کنندگان عمده از عاملان به طرح‏های عمرانی موجب افزایش میزان فروش سیمان فله نسبت به سال‏های گذشته شده است.

پروژه‏های انجام شده

۱- پروژه گازسوز کردن کارخانه:

با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص گازرسانی به شهرهای استان سیستان و بلوچستان و به منظور در نظر گرفتن صرفه و صلاح شرکت این پروژه در دو شاخه ذیل تعریف شد.

الف- مشعل‏های دوگانه‏ سوز: این مشعل‏ها از شرکت یونیترم خریداری شده و طراحی کالسکه مشعل‏های کلساینر از سوی پرسنل شرکت سیمان خاش طراحی و توسط پیمانکار در تهران ساخته شده است. در حال حاضر کلیه امور قابل انجام در بخش مکانیکال، الکتریکال و ساختمانی به انجام رسیده و مقرر است در تعمیرات اساسی پیش رو این تجهیزات نصب شوند.

درصد پیشرفت ۹۳ درصد

ب- لوله‏ گذاری و خرید انشعاب گاز: این پروژه با نظارت مشاور مورد تایید شرکت ملی گاز در حال اجرا ست و مراحل پایانی خود را سپری می‏کند در حال حاضر تست شبکه فولادی به طور کل به اتمام رسیده و تنها لوله‏ گذاری در برخی از ساختمان‏های جنبی باقی مانده است. میزان پیشرفت ۸۵ درصد.

۲- پروژه تصفیه‏ خانه آب صنعتی کارخانه:

این پروژه با نظارت شرکت خدمات مهندسی سیمان فارس و خوزستان در حال اجراست و بخش اعظم تجهیزات لازم خریداری و ساخته شده و به محل کارخانه حمل شده‏اند. بخش پیش تصفیه مجموعه به لحاظ مشکلات خرید از خارج با تاخیر مواجه شده که از سوی پیمانکار در حال پیگیری است و امید است تا اردیبهشت‌ماه سال آتی این مهم به اتمام برسد. میزان پیشرفت ۷۰ درصد.

۳- پروژه ارتقای بارگیرخانه:

پس از تعریف پروژه بارگیرخانه تمام تجهیزات خارجی خریداری و به کارخانه حمل شد و بخش ساخت داخل آن نیز مراحل اجرایی خود را سپری می‌کند و تا اواسط سال آتی به بهره‏ برداری خواهد رسید. میزان پیشرفت ۶۵ درصد.