شبستان: کارخانه سیمان زابل بزرگترین صادر کننده سیمان ایران به افغانستان است

شبستان: کارخانه سیمان زابل بزرگترین صادر کننده سیمان ایران به افغانستان است : عنوان 
1396/03/13 : تاریخ انتشار

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زاهدان، محمد رضا احسان فر مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل شب گذشته (11 خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان داشت: مجموعه شرکت صنایع سیمان زابل در قالب یک گروه فعالیت می کند؛ این گروه هشت شرکت وابسته را در بخش های مختلف در اختیار دارد؛ شرکت مادر مجموعه شرکت صنایع سیمان زابل است و شرکت های وابسته آن که عملا زنجیره ارزش مرتبط را تشکیل می دهند.
وی با اشاره به اینکه شرکت احیای معادن به عنوان یکی از شرکت های زیربخش بوده که حوزه معدن مرتبط با مجموعه و تامین مواد اولیه و توسعه برعهده دارد، افزود: معدنی را در منطقه لادیر در کوهپایه های تفتان مورد اکتشاف و مورد بهره برداری و مواد اولیه کارخانه را تامین می کند که در سال گذشته بالغ بر 200 هزار تن مواد معدنی را از آنجا به کارخانه حمل شود.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل تاکید کرد: شرکت سیستان سیمان ترابر، شرکت اطلس آبراه ایمن و شرکت آریا سمنت در افغانستان و شرکت پلیمر پاکت پرند زاهدان از جمله شرکتهای وابسته هستند.
احسان فر خاطرنشان کرد: شرکت پلیمر پاکت پرند زاهدان تولید پاکت های پلیمری کارخانه سیمان زابل را برعهده خواهد داشت ما در سالیان گذشته بخشی از اعتبارات برای خرید پاکت از خارج کشور و خارج از استان هزینه می شود.
وی افزود: شرکت تعاونی مسکن سیمان زابل، 3 برج 10 طبقه با ظرفیت 210 واحد مسکونی به پرسنل واگذار نموده است.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زاهدان تصریح کرد: شرکتی در وین بالغ بر 6 سال ثبت شده و وظیفه آن تامین همه ماشین آلات و قطعات مورد نیاز شرکت سیمان زابل و وابسته می باشد.
احسان فر ادامه داد:  7 سال از عمر مجموعه شرکت سیمان سیستان می گذرد؛ در طول این هفت سال مسیر رشد را داشته و در سال گذشته فراتر از ظرفیت اسمی و بودجه پیش بینی شده، 1 میلیون و 180 هزار تن سیمان و کلینکر به بازار داخلی و خارجی عرضه کرده ایم.

وی با بیان اینکه این افتخار را داریم که برای هفتمین سال پیاپی عنوان بزرگترین صادر کننده سیمان ایران را به  افغانستان و پاکستان به صورت توام داریم، افزود: سال گذشته میزان 724 درصد از کل ظرفیت تحویل را شامل می شود.
 احسان فر گفت: همه تلاش ها و نگاه ها کارخانه سیمان زابل در استان تقویت بنیان های صنعتی و صادرات است.
وی افزود: کارخانه سیمان زابل نقش محوری در حوزه بخش خصوصی در سرمایه گذاری ایفا کرده است.
 مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل ادامه داد: با ایجاد هزار و 100 نفر  اشتغال پایدار و 4 هزار نفر به صورت غیر مستقیم، اشتغال را ایجاد کرده است.
احسان فر بیان داشت: در حمل و نقل داخلی و بین المللی، قریب به 200 دستگاه کامیون به شکل تریلری و کمپرسی و بونکر وظیفه توزیع را برعهده دارند.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل گفت: در جهت توسعه بازار صادراتی نگاه ما به آسیاب سیمان در افغاسنان و پاکستان است که این مسئله با سرمایه گذاران افغانستانی و پاکستانی مورد مذاکره قرار داده ایم.
احسان فر گفت: با اقداماتی که انجام شده زنجیره ارزش در  مجموعه گروه سیمان زابل تکمیل می کنیم و تصمیم داریم در آینده از این زنجیره خارج و بحث سرمایه گذاری در عرصه های جدید دنبال کنیم.
وی افزود: با اعتمادی که ایجاد کرده ایم سیاست ورود به سرمایه گذاری موجه جدید برای افزایش بازدهی اقتصادی فراهم شد.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال در استان به شدت مسئله مهمی است، گفت:   واقعیت این است که با گذشته 12 سال از برنامه چشم بیست ساله، آیا سیستان و بلوچستان در این سند حرفی برای گفتن دارد یا خیر؛ تلاش بر این است که سهم خودمان را به عنوان بخش خصوصی در این حوزه ایفا کنیم.
احسان فر گفت: یکسری سیاست های مرتبط به توسعه کشور در درون مجموعه دنبال می کنیم که بسیار موثر بوده و در حوزه  جدید سرمایه گذاری فرآیند تکمیل سیمان تیس چابهار، فولاد مکران، صندوق پژوهش و فناوری سیستان و بلوچستان، احداث نیروگاه خورشیدی در مجاورت کارخانه و تولید تایر سیستان را دنبال می کنیم.
وی با بیان اینکه 10 درصد صادرات سیمان کشور از کارخانه سیمان زابل صورت می گیرد، افزود: با مشکلات زیربناهای صادرات روبه رو هستیم؛ ناوگان حمل و نقل به هیچ وجه کفایت لازم را در حمل کالاهای صادرات ندارد