تجارت نیوز: پیش‌بینی مصرف ۱۴۰ میلیون تنی سیمان در همسایه شمالی ایران

تجارت نیوز: پیش‌بینی مصرف ۱۴۰ میلیون تنی سیمان در همسایه شمالی ایران : عنوان 
1396/03/22 : تاریخ انتشار

امیرحسین کاوه خاطرنشان کرد: روسیه دارای جمعیت ۱۴۶٫۶ میلیون نفر با مساحت حدود ۱۷ میلیون کیلومتر مربع است و ضمن اینکه پهناورترین کشور جهان محسوب می‌شود، در واقع هشتمین جمهوری پرجمعیت دنیا است.

قرار است خرداد ماه سال آینده میلادی (۲۰۱۸)، جام جهانی فوتبال به میزبانی این کشور برگزار شود و به این ترتیب روسیه در رتبه هفتمین مصرف‌کننده بزرگ سیمان جهان قرار گرفته است.

عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران یادآور شد: صادرات سیمان ایران در سال ۱۳۹۳ به رکورد بی‌سابقه بیش از ۱۸ میلیون تن رسید که سهم نزدیک به ۶۰ درصدی از این رقم را کشور عراق جذب کرد، اما کاهش طرح‌های عمرانی و مشکلات برون‌مرزی برای صادرات، پیامد افت صدور این مصالح ساختمانی را به همراه داشت.

برپایه اطلاعات موجود تعداد ۴۰ شرکت روسی در زمینه تولید سیمان در عراق فعالیت دارند که به شکل خصوصی دایر شده‌اند.

کاوه گفت: برابر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته ظرفیت تولید سیمان کشور به بیش از ۸۰ میلیون تن و میزان تولید هم به ۵۷٫۹ میلیون تن رسید.

پیش‌بینی شده است ایران و روسیه در مدت سه تا چهار سال آینده، حجم مبادلات تجاری خود را به رقم ۱۰ میلیارد دلار برسانند.

برابر آمار رسمی روسیه، ارزش مبادلات بازرگانی دو کشور ایران و روسیه در سال ۲۰۱۶ با افزایش ۷۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ به حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید.

سال ۲۰۱۴ ایران و روسیه سطح مبادلات تجاری خود را با رشد پنج درصدی نسبت به سال ۲۰۱۳ به رقم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رساندند.

عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران در ادامه افزود: بالاترین رقم سرانه مصرف سیمان در روسیه ۴۳۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۸ بود، اما پس از آغاز روند نزولی در سال ۲۰۱۱ رقم ۴۰۹ کیلو گرم ثبت شد.

کاوه افزود: آمارها نشان می‌دهد ظرفیت صنعت سیمان کشور در دوره ۹۵-۱۳۸۳ با رشد ۱۵۶ درصدی از سطح ۳۲٫۶ میلیون تن به رقم ۸۳٫۵ میلیون تن رسید و به این ترتیب از برنامه چهارم توسعه روند افزایشی در این بخش آغاز شده است.

وی افزود: صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع انرژی‌بر محسوب می‌شود که سه درصد مصرف انرژی کل کشور و ۱۴ درصد مصرف انرژی صنایع را به خود اختصاص داده است.

بر اساس سند راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، قرار است امسال ظرفیت تولید سیمان کشور به رقم ۹۰ میلیون تن برسد و در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۴ به ترتیب ظرفیت ۱۰۰ و ۱۲۰ میلیون تنی برای این بخش پیش‌بینی شده است.

علاوه بر این میزان صادرات در سال‌های ۱۳۹۶، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۴ به ترتیب ۲۱، ۲۴ و ۳۲ میلیون تن (سیمان و کلینکر) پیش‌بینی شده است.