خبر: نگاه صادرات محور به صنعت سیمان یک الزام خواهد بود

خبر: نگاه صادرات محور به صنعت سیمان یک الزام خواهد بود : عنوان 
1396/03/22 : تاریخ انتشار

محمدرضا احسان فر در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به بهره برداری شرکت خود از سال ۸۹ اظهار کرد: ۵۰ درصد از ظرفیت تولیدی را صرف صادرات و نیمی دیگر از ظرفیت تولید سیمان این شرکت‌ها را صرف بازار‌های داخلی کردیم.
وی با بیان اینکه افراد بسیاری تصوری درباره‌ی صادرات ۵۰ درصدی تولید شرکت سیمان نداشتند، ادامه داد: عده‌ای تصور می‌کردند این چشم انداز دست نیافتنی است. ظرفیت تولیدی این شرکت یک میلیون تن سیمان است و امروز صادرات ۵۰۰ هزار تنی محقق شده است.

احسان فر از عبور این شرکت تولیدی –صادراتی از مرز ۵۰۰ هزار تن صادرات سیمان خبر داد و افزود: سال گذشته موفق شدیم به ۷۲۴ هزار تن صادرات سیمان جامه عمل بپوشانیم که معادل ۶۱. ۵ درصد از ظرفیت کل تولید سیمان و تحویل آن به بازار‌های داخلی و صادراتی است.
این صادر کننده سیمان کشور به افغانستان و پاکستان ظرفیت تولید سیمان در داخل را حدود ۸۳ میلیون تن تخمین زد و گفت: در حال حاضر بازار‌های داخلی کمتر از ۵۰ میلیون تن نیازمند تولید سیمان هستند، بنابراین باید نگاهی صادرات محور را پیش رو ترسیم کنیم.
احسان فر خاطر نشان کرد: در سال اول رقمی معادل ۲۳۴ هزار تن صادرات سیمان را تحقق بخشیدیم و در سال دوم این عدد را به ۳۳۲ هزار تن رشد دادیم و با افتخار اعلام می‌کنم که در نهایت از عدد ۵۰۰ هزار تن صادرات سیمان عبور کردیم.

وی با اشاره به ادامه روند رو به رشد صادرات سیمان کشور گفت: برای امسال صادراتی بالغ بر ۸۰۰ هزار تن سیمان را هدف گذاری کرده ایم. سیمان دارای ارزش ذاتی کمتر از هزینه‌های حمل و نقلی است؛ بنابراین به عنوان یک کالای صادراتی در دنیا شاخته نمی‌شود.
احسان فر از تولید سیمان برای مصارف لوکال و محلی سخن گفت و ادامه داد: در نهایت سیمان با حداقل هزینه به کشور‌های پیرامونی صادر می‌شود و ما دارای ظرفیت بلایی برای مصرف سیمان توسط همسایگان هستیم.

وی با اشاره به آمار قابل قبول موجودیِ مواد معدنی، سنگ آهن، شیل، رس و سایر مواد مورد نیاز برای تولید سیمان در کشور، گفت: صنعت سیمان بسیار اشتغال زا بوده و در عین حال نیازمند مصرف برق و سوخت بالایی است و در حوزه گاز و برق داری مزیت‌های بالایی می‌باشیم.
احسان فر با بیان این مطلب افزود: در گذشته به ازای هر تن صادرات، ۷۹ دلار ارزش صادرات از سوی گمرک کشور تلقی می‌شد، ولی در حال حاضر بنا به دلایل مختلف از جمله کاهش ارزش ریال و کاهش مصرف سیمان در بازار‌های هدف، از میزان ارزش صادراتی سیمان نیز کاسته شده است.
این تولید کننده سیمان قیمت ورود سیمان به کشور‌های همسایه را حدود ۵۵ دلار تخمین زد و افزود: نگاه ما توسعه‌ای است و تصور می‌کنیم یک بنگاه زمانی به رشد پایدار ادامه خواهد داد که رو به توسعه بگذارد و ایستایی هر واحد تولیدی، میرایی را در پی خواهد داشت.
احسان فر خاطر شان ساخت: در افغانستان برای ایجاد یک واحد بسته بندی سیمان اقدام کرده ایم و در سال گذشته قریب ۲۰۰ هزار تن صادرات سیمان ایران به صورت فله در کشور افغانستان به بازار‌های هدف فرستاده شده است.
وی از ایجاد ۲۰۰ شغل در افغانستان خبر داد و افزود: ۲۰۰ هزار تن بار سیمان در افغانستان بسته بندی و با ارزش افزوده بالا‌تر به بازار‌های هدف صادر می‌شود که شامل شهر‌های درونی افغانستان و تاجیکستان بوده است.
احسان فر با گلایه از محدودیت‌های زیر بنایی در حوزه صادرات مرزی در افغانستان، از توقف صدور سیمان بسته بندی شده‌ی ایران به کشور تاجیکستان سخن گفت و ادامه داد: اگر ظرفیت صادرات در حوزه تولید ایجاد می‌شود، ناوگان حمل و نقل، جاده‌ها و بازار‌ها نیز به تناسب باید توسعه یابد.
وی حمل و نقل ریلی را بسیار موثر خواند و افزود: حمل و نقل ریلی صدور کالا را با قیمت ارزان و به صورت انبوه پیش می‌برد، اما متاسفانه زیر ساخت‌های ریلی کشورمان گسترش مورد نیاز را پیش رو ندارد و بار گیری مجدد محصول و تخلیه در بازار هدف، مقرون به صرفه نیست.
احسان فر نگاه نهایی صادرات سیمان کشورمان را مبتنی بر شرق افریقا دانست و بیان داشت: نیازمند کمک دولت، سازمان کشتی رانی و سایر نهاد‌ها هستیم تا ظرفیت صادرات دریایی افزایش یابد و این خواسته‌ای است که باید به منظور توسعه صادرات گسترش یابد.

وی در بخشی دیگر از این برنامه رادیویی با بیان اینکه در سال‌های گذشته برنامه ریزی به منظور افزایش تولید سیمان انجام گرفته است، ادامه داد: در این حوزه از سایرین پیشی گرفته ایم و بعد از چین و هند سومین تولید کننده سیمان دنیا هستیم و طی سه سال گذشته با صادرات ۱۹ میلیون تن سیمان اولین صادر کننده در دنیا لقب گرفته ایم.
احسان فر توسعه ظرفیت‌های صادراتی را نیازمند رصد زنجیره تولید تا رسیدن به بازار‌های هدف دانست و افزود: این مهم محقق نخواهد شد مگر با یک برنامه ریزی دقیق در زمان بندی مناسب تا امکان تداوم تولید را با ظرفیت مورد نظر فراهم آورد.

وی مهم‌ترین چالش پیش رو برای صادرات تولیدات داخلی را ناظر بر عدم توجه به متناسب سازی بازار‌های هدف برشمرد و بیان داشت: بازار هایی که در اختیار داشتیم را از دست داده ایم؛ به عنوان مثال بازار عراق تا دو سوم صادرات سیمان کشور را خریداری می‌کرد که امروز از دست رفته است