بسیج نیوز: سیمان خاکستری و فولاد نی‌ریز نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد

بسیج نیوز: سیمان خاکستری و فولاد نی‌ریز نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد : عنوان 
1396/04/03 : تاریخ انتشار

علی همتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه 212 طرح صنعتی و تولیدی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در استان فارس وجود دارد و در حوزه اقتصاد مقاومتی 3 طرح بزرگ در استان در حال اجراست که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: مجموعه سیمان خاکستری نی‌ریز با ظرفیت 1.5 تن و سرمایه‌گذاری 436 میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی 96 درصدی یکی از این سه طرح است که نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس پروژه فولاد نی‌ریز با 800 هزار تن ظرفیت، سرمایه‌گذاری 625 میلیارد تومانی و پیشرفت فیزکی 90 درصدی را یکی دیگر از سه طرح مهم اقتصاد مقاومتی عنوان و بیان کرد: این پروژه شهریورماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی پروژه کربنات سدیم کاوه فیروزآباد با 600 هزار تن ظرفیت، سرمایه‌گذاری 610 میلیارد تومانی و پیشرفت فیزیکی 70 درصدی را سومین طرح مهم اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این پروژه در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

همتی با بیان اینکه سهم مصوب استان فارس در تسهیلات رونق تولید 517 میلیارد تومان بوده اما استان فارس تاکنون 628 میلیارد تومان تسهیلات جذب کرده است، اظهار داشت: جذب تسهیلات در این استان 122 درصد بوده در حالی که متوسط جذب تسهیلات در کشور 61 درصد است.

وی با بیان اینکه امسال معادنی که نیاز به تسهیلات دارند نیز در حوزه طرح‌های اقتصاد مقاومتی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مطرح می‌شوند، عنوان کرد: علاوه بر معادن مجموعه‌های صنفی که در کار تولیدی انجام می‌دهند نیز در حوزه اقتصاد مقاومتی و ارتقا توان تولید تسهیلات دریافت می‌کنند.

همتی با بیان اینکه ثبت‌نام واحدهای مختلف برای دریافت تسهیلات رونق تولید از دو روز گذشته در سایت بهین‌یاب شروع شده است، خاطرنشان کرد: مبلغ بدهی‌های جاری واحدهایی که در این سایت ثبت‌نام می‌کنند نباید بیش از 25 درصد تسهیلات درخواستی باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه ارزش صادرات کالا و خدمات استان فارس در سال گذشته 1043 میلیون دلار بوده که از نظر وزنی 40 درصد و از نظر ارزش دلاری 44 درصد نسبت به سال 94 رشد داشته است، گفت: برنامه سازمان این است که امسال این میزان صادرات را به 1347 میلیون دلار برساند.

وی افزود: در سال گذشته صادرات استان فارس در تولیدات صنعتی 19 درصد، معدنی 16 درصد، کشاورزی 46 درصد، پتروشیمی 118 درصد، صنایع الکترونیک 140 درصد، فرش و صنایع دستی 64 درصد و خدمات گردشگری 54 درصد نسبت به سال 94 رشد داشته است.

همتی اظهار داشت: 40 درصد مشکلات واحدهایی که در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مطرح شد مربوط به سرمایه در گردش، 30 درصد در زمینه استمهال، 10 درصد مشکلات مالیاتی، 5 درصد سرمایه ثابت، 3 درصد تامین اجتماعی و 12 درصد هم سایر موارد بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته برای 19 هزار و 924 نفر  در استان فارس اشتغال ایجاد شده است، افزود: سال گذشته 269 پروانه بهره‌برداری صنعت با سرمایه‌گذاری 811 میلیارد تومان در این استان صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه 70 شرکت صنعتی در استان وجود دارد که 61 شرکت از آنها مشغول به کار هستند، خاطرنشان کرد: در مجموع 7 هزار و 226 هکتار اراضی در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی است که 3 هزار و 462 هکتار از آن مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز در این زمینه ظرفیت بسیار زیادی در استان فارس وجود دارد.