اکباتان: درج خبر و واکنش شهردار به سیلوی آلاینده در اکباتان

اکباتان: درج خبر و واکنش شهردار به سیلوی آلاینده در اکباتان : عنوان 
1396/04/19 : تاریخ انتشار

پس از درج خبری با عنوان « تصاویر جدید آلودگی هوا توسط سیلوی سیمان در اکباتان» (اینجا را بخوانید) که روز پنجشنبه در 4 اکباتان منتشر شد، امروز (شنبه) قرار است محمد اسدالهی شهردار ناحیه 6 به اتفاق هوشنگ هموطن شورایار شهرک اکباتان در محل کارگاه مترو اکباتان حضور پیدا کنند و چرایی فعالیت آن را جویا شوند.

به گزارش سایت خبری اکباتان، هوشنگ هموطن ضمن اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر هیچ اطلاعی از روند فعالیت این سیلوی سیمان اعم از اینکه برای کدام پروژه مشغول فعالیت است یا اینکه اساسا دارای مجوز می باشد یا نه وجود ندارد. به همین دلیل امروز مراجعه خواهیم کرد تا ببینیم اوضاع از چه قرار است چون بعضا در گذشته مواردی بوده که کارگاههایی اینچنینی دارای مجوزی بوده اند که تاریخ اعتبار آن به پایان رسیده است و پس از مدتی با تکیه بر همان مجوز سابق کار خود را از سر گرفته اند به همین دلیل باید بررسی کنیم تا ببینیم این سیلو طبق کدام ضوابط مشغول فعالیت است

هموطن در ادامه وجود چنین سیلوهایی را در سطح منطقه 5 و در کنار محل زندگی مردم بسیار نادر و کمیاب تلقی نمود و در پاسخ به اینکه آیا نظر کارشناسان محیط زیست در مورد نصب فیلتر برای کاهش آلودگی هوا توسط این سیلوها درست است نیز گفت: بله در این خصوص حتی دولت تمام کارخانه های ساخت سیمان را ملزم به نصب فیلترهای جذب آلودگی کرده است اما واقعیت این است که به دلیل قیمت بالای این فیلترها معمولا صاحبان و دست اندرکاران چنین پروژه هایی دوست ندارند از آنها استفاده و این هزینه را متقبل شوند.

شورایار شهرک اکباتان در پایان و در پاسخ به این پرسش که اگر بازدید میدانی در نهایت به نتیجه مطلوب منتهی نشود آیا عکس العمل دیگری در دستور کار قرار خواهد گرفت هم گفت: اگر فردا بازدید صورت گرفته با نتیجه همراه نشود کار را از طریق کمیته محیط زیست شورای شهر تهران پیگیری خواهیم کرد چون هماهنگی لازم با اعضای شورای شهر تهران صورت گرفته است.

گفتنی است تصاویر فعالیت سیلوی مورد نظر برای اولین بار فروردین ماه امسال در سایت خبری اکباتان منتشر شد که البته تاکنون هیچ واکنش خاصی را از مدیران محلی و بالاخص سرکار خانم تبریزی دبیر شورایاری شهرک اکباتان در پی نداشته است. این در حالی است که وی معمولا خود را شخصیتی طرفدار محیط زیست معرفی می کند اما مشخص نیست که چرا پس از گذشت 3 ماه در خصوص آلودگی هوا آنهم اینچنین آشکار، واکنشی از خود بروز نداده است!؟

به هر ترتیب محیط زیست تنها به نصب تابلوهای شعاری بر روی زیر گذر مابین میدان بسیج و بلوار اصلی فاز 2 خلاصه نمی شود و نیازمند حفظ و نگهداری آنهم در قالب اجرایی است. امید آنکه این مهم با حضور افراد دلسوز واقعی روز به روز بیشتر میسر گردد.