خبر: استفاده از گاز فلر فاز ۱۲ برای مصرف در کارخانه سیمان کنگان

خبر: استفاده از گاز فلر فاز ۱۲ برای مصرف در کارخانه سیمان کنگان : عنوان 
1396/04/26 : تاریخ انتشار

رئیس بهره‌برداری پالایشگاه نهم پارس جنوبی گفت: یکی از راه‌های کاهش میزان آلایندگی در فازهای پالایشگاهی این منطقه استفاده از گاز ارسال شده به فلر در واحدهای صنعتی اطراف به‌عنوان سوخت است.

سهیل رفیعی افزود: در همین راستا پیشنهادی مطرح شد که سوخت مورد نیاز کارخانه سیمان کنگان که هم‌اکنون از طریق گاز شبکه سراسری کشور تأمین می‌شود با انشعابی از طریق گاز فلر فاز ۱۲ تامین شود.

وی گفت: با انجام بررسی‌های لازم و اجرایی شدن این طرح سوخت با قیمت کمتری نسبت به گاز شبکه سراسری در اختیار کارخانه سیمان قرار می‌گیرد و از سویی دیگر استفاده از گاز فلر در یک واحد صنعتی باعث ایجاد ارزش افزوده وکاهش ۴۰ درصدی میزان فلرینگ پالایشگاه و آلودگی زیست محیطی خواهد شد.

رفیعی افزود:این طرح هم‌اکنون در مرحله برآورد قیمت گاز و بررسی مسائل پایانی برای نهایی‌سازی است؛ که در صورت نهایی شدن علاوه بر جلوگیری از هدر رفت مقدار زیادی گاز و بازگشت آن به چرخه مصرف و ایجاد ارزش افزوده میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در منطقه کنگان نیز کاهش می‌یابد و این موضوع می‌تواند روشی مناسب برای استفاده از گازهای فلر در تمام واحدهای نفت و گاز کشور باشد.