ایسنا: عوارض ۴۵ درصدی عراق برای ورود سیمان ایرانی

ایسنا: عوارض ۴۵ درصدی عراق برای ورود سیمان ایرانی : عنوان 
1396/05/01 : تاریخ انتشار

در شرایطی که رکود در ساخت و ساز حاکم شده رویکرد فعالان سیمان صادراتی شده است اما به گفته مدیرکل معادن غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعرفه ۴۵ درصدی عراق برای واردات سیمان یکی از موانع صادرات این محصول است.

سیف الله امیری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که حمایت از واحدهای نیمه تمام سیمانی در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: با توجه به اینکه ظرفیت تولید سیمان در ایران تا پایان سال ۱۳۹۵ به ۸۵ میلیون تن رسیده است و از این مقدارد ۵۵ تا ۵۶ میلیون تن نیز تولید شده دیگر نیازی به صدور مجوز برای احداث واحدهای جدید نداریم و باید از واحدهای نیمه کاره حمایت کنیم.

وی در ادامه افزود: در کنار ظرفیت ایجاد شده برای سیمان، اکنون نزدیک به ۲۰ میلیون تن نیز واحدهای نیمه کاره با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داریم که در حال حاضر در بخش سیمان تمرکز وزارتخانه بر تکمیل و بهره برداری این واحدهاست و تلاش خواهیم کرد که از طریق ایجاد بستر مناسب جهت در یافت تسهیلات یا دیگر مواردی که می‌تواند در تکمیل این طرح‌ها موثر باشد وظایف خود را به انجام برسانیم، چراکه معتقدیم به هر حال نباید این سرمایه اتلاف شود.

مدیرکل معادن غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به وضعیت صادرات سیمان  عنوان کرد: در حال حاضر صادرات سیمان به صورت مستقیم انجام می‌شود ولی همچنان عراق که سابقا یکی از بازارهای اصلی سیمان ایران بود هنوز تعرفه ۴۵ در صدی واردات سیمان را برای حمایت از تولید داخلی خود حفظ کرده است و ما می توانیم فقط برای عراق کلینکر بفرستیم.

وزارت راه هنوز به تعهد خرید خود عمل نکرده است

وی با اشاره به قرارداد وزارت راه و شهرسازی برای خرید دو میلیون تن سیمان در سال جاری گفت: وزارت راه و شهرسازی هنوز خریدی بابت قرارداد خرید سیمان نداشته است اما دو پیشنهاد برای مصرف سیمان به این وزارتخانه ارائه شده است که سیمانی کردن همه راه های کشور است، چراکه با تجربه ای که در فرود گاه ها از جاده های سیمانی داشتیم می توان گفت که این محصول از آسفالت کیفیت بهتری دارد و در مقابل گرما و سرما مقاوم تر است.

امیری درباره پیشنهاد دوم به وزارت راه اظهار کرد: اما پیشنها دوم استفاده از سیمان در بازسازی بافت های فرسوده است و در صورتی که این دو پیشنهاد اجرایی شود، تحرک مناسبی در بازار سیمان صورت می‌گیرد