نصف جهان: زنجيره تأمين سيمان از اصفهان مي گذرد

نصف جهان: زنجيره تأمين سيمان از اصفهان مي گذرد : عنوان 
1396/05/04 : تاریخ انتشار

«سومين نمايشگاه بين‌المللي سيمان، معدن، صنايع، فرآوري مواد معدني و خدمات وابسته، 8 تا 11 شهريور در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان با شرکت 120شرکت داخلي و خارجي برگزار خواهد شد.»

مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان در نشستي با اعلام اين خبر گفت: مهمترين رسالت شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان، برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي بوده و در سال جاري سياست ما آن است که از ظرفيت رسانه‌ها براي بازاريابي و ارتقاي کيفيت نمايشگاه استفاده شود که اين نشست نيز در اين راستا برپا شده است.

رسول محققيان با بيان اينکه شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان تاکنون نسبت به برون‌سپاري برخي از نمايشگاه‌ها اقدام کرده، اظهار داشت: در برگزاري نمايشگاه تخصصي سيمان از ظرفيت بخش خصوصي استفاده مي‌شود و ما نيز در کنار آنها هستيم و اميد است اين نمايشگاه تخصصي پرتوان برگزار شود.

وي افزود: در بودجه سال 95 پس از هشت سال، سازمان توسعه تجارت که متولي ساماندهي و مديريت يارانه‌هاي نمايشگاهي است براي هر غرفه‌دار در نمايشگاه‌هاي خارج کشور، پنج ميليون تومان يارانه اختصاص داده و شرکت نمايشگاه‌ها هم غرفه‌داران را معرفي و سهم يارانه از اين سازمان دريافت کردند. اين در حالي است که در سال 96 نيز مصوب شد به ازاي هر يک نفر مشارکت‌کننده در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي، 20 ميليون تومان يارانه پرداخت شود که اين بشارت خوبي است که در دولت يازدهم صورت گرفته و نشان مي‌دهد سازمان توسعه تجارت نگاه حمايتي به صادرات دارد و اميد است دولت دوازدهم نيز تدابير و مشوق‌هاي بيشتري را براي توسعه تجارت و صادرات داشته باشد که البته قول مساعد هم داده‌اند.

محققيان مي‌گويد: نمايشگاه سيمان دو گروه کارخانه‌داران و نيازمندان به تأمين خدمات و دانش فني و صادرکنندگان و ايجاد بازارهاي جديد را در بر مي‌گيرد و شرکت نمايشگاه‌ها سعي دارد هر دو گروه را پوشش داده و در راستاي ارتقاي صنعت سيمان کشور گام بردارد و طبيعي است اگر دولت، اتاق بازرگاني و... همکاري کنند مي‌توانيم هيئت‌هاي خارجي را به عنوان خريدار وارد نمايشگاه کنيم و توان غرفه‌داران را به عنوان زمينه توسعه صادرات، افزايش دهيم.

وي با گله‌مندي از برخي رسانه‌ها هم گفت: رسانه‌ها، آنگونه که بايد تاکنون به مسائل اقتصادي و صادراتي توجه چنداني نکرده‌اند و بيشتر به مسائل سياسي، ورزشي و مسائل جاري کشور پرداخته‌اند.

مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان اظهار داشت: نمايشگاه سيمان، انحصاراً در اصفهان برگزار مي‌شود و از نظر ما نمايشگاهي فوق تخصصي است که برپايي آن را مديون برگزارکننده، صاحبان صنعت و قطب سيمان کشور هستيم و اميدواريم با برگزاري اين نمايشگاه، چالش‌هاي کارخانجات سيمان از طريق انعکاس در رسانه‌ها، برطرف شود.

***

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان هم به خبرنگاران گفت: يکي از اقدامات بسيار خوب شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان، برگزاري کنفرانس‌هاي تخصصي در حين نمايشگاه و تبادل نظر است که بسيار اهميت دارد و به همين دليل نمايشگاه سيمان سال قبل پرشور و نشاط برگزار شد و دستاوردهايي هم به همراه داشت و از رسانه‌ها انتظار مي‌رود با اطلاع‌رساني به موقع و دقيق در خصوص نمايشگاه سيمان در اصفهان، باعث شوند امسال اين نمايشگاه پربارتر برگزار شود.

محمد مجيري اظهار داشت: ما بعد از کشورهاي چين، هند، آمريکا و ترکيه در توليد سيمان در جايگاه پنجم جهان قرار داريم. اما سيمان محصولي است که به شدت به حمل و نقل وابسته بوده و ما براي رقابت در عرصه سيمان با ديگر کشورها، نيازمنديم تا تسهيلاتي را در اختيار صادرکنندگان قرار دهيم.

وي يارانه حمل و نقل را در افزايش حجم صادرات سيمان مؤثر دانست و اذعان داشت: سازمان توسعه تجارت در اين راستا فعاليت‌هاي خوبي داشته است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: در 11 ماه سال گذشته، صادرات سيمان کشور معادل 803 ميليون دلار بود که سهم استان اصفهان از اين ميزان صادرات سيمان، 42 ميليون دلار بوده است.

مجيري اظهار اميدواري کرد با مطالعه بازارهاي جديد و رفع موانع و نواقص، صادرات سيمان از اصفهان بيش از گذشته، افزايش يابد.

وي در ادامه افزود: ما در کشور 72 شرکت توليدکننده سيمان داريم اما امروز ترکيه، پاکستان و امارات در صادرات از ما پيشي گرفته‌اند که بايد براي اين موضوع انديشه کرد و راه‌حل پيدا کرد و البته تشکل‌ها هم بايد در اين راستا نقش ايفا کنند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت از تشکل‌ها نيز خواست تا به دولت اتکا نکنند چرا که دولت نقش تسهيل‌کننده در فضاهاي صادراتي دارد و تشکل‌ها خود بايد بيش از پيش تلاش کنند تا به اهدافشان دست يابند.

مجيري مي‌گويد: 70 درصد واحدهاي توليدي سرويس‌دهنده به سيمان کشور، در استان اصفهان فعاليت دارند و بجاست تا همه واحدهاي توليد سيمان استان اصفهان در نمايشگاه بين‌المللي سيمان که در شهريورماه در اصفهان برگزار مي‌شود حضوري فعال داشته باشند و ديگر واحدها از تجربيات آنان بهره گيرند.

***

در ادامه اين نشست مديرعامل شرکت رستاک پاد ويژن، مجري برگزاري سومين نمايشگاه سيمان در اصفهان با قدرداني از همکاري شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان گفت: با لطف شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان، اين نمايشگاه در سال 93 در اصفهان کليد خورد و اولويت ما در برگزاري نمايشگاه سيمان استان اصفهان است.

محمود بندرچي با بيان اينکه 80 درصد زنجيره تأمين سيمان کشور در استان اصفهان است، افزود: تجهيز کارخانجات سيمان، تبادل اطلاعات و... از اهداف برگزاري اين نمايشگاه تخصصي است.

وي ادامه داد: امروز 70 کارخانه سيمان در کشور فعال است و 15 پروژه نيز بين 20 تا 80 درصد پيشرفت فيزيکي دارند.

بندرچي توليد سيمان در کشور را ساليانه 64 ميليون تُن اعلام کرد و گفت: ما به کشورهاي حاشيه خليج فارس، آسياي ميانه، آفريقا، پاکستان، افغانستان و بخشي از کشورهاي اروپايي، صادرات سيمان داريم و قرار است در افق 1404، ميزان توليد سيمان در کشور ساليانه به 202 ميليون تن برسد.

وي اظهار اميدواري کرد در برپايي اين دوره نمايشگاه تخصصي سيمان در اصفهان همه مسئولان، اتاق بازرگاني، سازمان صنعت و معدن و... همت کنند تا نمايشگاهي بيش از پيش موفق برگزار شود.

مديرعامل شرکت رستاک پاد ويژن از انعقاد قرارداد انجمن سيمان با وزارت راه و شهرسازي براي اجراي پروژه روکش‌هاي غلتکي بتني براي استفاده در جاده‌هاي کشور خبر داد و گفت: عمر طولاني، افزايش بهره‌وري و... از مزيت‌هاي اين پروژه است که امروز در يکي از استان‌هاي کشور به صورت پايلوت اجرا مي‌شود.

وي در ادامه افزود: 40 درصد سيمان کشور در استان اصفهان و استان‌هاي همجوار توليد مي‌شود.

بندرچي خاطرنشان کرد: يکي از اصلي‌ترين موانع صادراتي سيمان در کشور، نداشتن حمل و نقل ترکيبي است که در اين راستا حمل و نقل زميني، ريلي و دريايي با هم يکي نيستند که اگر اين مشکل برطرف شود بسياري از مسائل حل خواهد شد.

وي از حضور 120 مشارکت‌کننده داخلي و خارجي در نمايشگاه سيمان در سال جاري خبر داد و گفت: صد مشارکت‌کننده داخلي و 20 مشارکت‌کننده خارجي در اين نمايشگاه حضور خواهند داشت.

مديرعامل شرکت رستاک پاد ويژن و مجري سومين نمايشگاه سيمان خواستار مشارکت بيشتر واحدهاي سيمان استان اصفهان در اين نمايشگاه شد و اظهار اميدواري کرد با همکاري اتاق بازرگاني، هيئت‌هاي تجاري به اين نمايشگاه جذب شوند.

بندرچي از حضور فولاد مبارکه، ذوب‌آهن اصفهان، سيمان اصفهان، سيمان سپاهان، واحدهاي ريخته‌گري همچون ايران ذوب و... در اين نمايشگاه هم خبر داد و افزود: در استان اصفهان هم اکنون هفت واحد توليد سيمان فعال است که قديمي‌ترين آنها سيمان اصفهان، سيمان سپاهان، اردستان و... هستند.

وي ميزان صادرات سيمان در کشور در 11 ماهه سال 95 غير از اسفندماه را نيز شش ميليون و 351 هزار و 852 تن اعلام کرد.