خبر: مجمع عمومی عادی سهامداران شرکت سیمان داراب برگزار شد

خبر: مجمع عمومی عادی سهامداران شرکت سیمان داراب برگزار شد : عنوان 
1396/05/07 : تاریخ انتشار

از روابط عمومی شرکت سیمان داراب، مدیر عامل شرکت بعنوان دبیر مجمع گزارشی از تلاشهای واحد های مختلف شرکت و همچنین فعالیتهای مالی منتهی به ۳۰/۱۲/۹۵ ارائه نمود .

در این گزارش مهندس متقاعدی ضمن تقدیر  از تلاش شبانه روزی کارکنان در سال ۹۵ به تشریح مشکلات و توزیع و فروش سیمان در سال مذکور پرداخت و گفت: «صنعت سیمان در سال ۱۳۹۵ در اقصی نقاط کشور شاهد فزونی عرضه بر تقاضا و شکل گیری رقابت منفی بین کارخانجات تولید کننده سیمان بود. میزان تحویل سیمان در کشور در سال ۹۵ بالغ بر ۵۴ میلیون تن گردید که نسبت به سال ۹۴ بالغ بر ۷.۵ درصد کاهش داشته است. این میزان تحویل معادل ۶۸ درصد ظرفیت سالیانه   می باشد یعنی کارخانجات تولید کننده کلینکر و سیمان می‌بایستی با حدود ۷۰ درصد ظرفیت اسمی خود کار  کنند . در چنین شرایطی قیمت تمام شده بشدت افزایش می یابد و مشکلات فنی و بهره برداری در سیستم ایجاد می شود. اگر قرار است همین روند ادامه داشته باشد بایستی انجمن صنفی کافرمایان صنعت سیمان با همکاری و هماهنگی وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سایر مراجع ذیربط کارخانجات تولید کننده سیمان را ملزم نمایند حداقل ۳ ماه در سال کوره های تولید کلینکر خود را تعطیل نمایند. در اینصورت صنعت سیمان شاهد از میان رفتن رقابت منفی و افزایش نسبی قیمت های فروش بوده و از هدر رفتن منابع عظیم ملی ناشی از تولید کلینکر مازاد و فاسد شدن آن جلوگیری بعمل خواهد آمد . بنظر میرسد این اقدام عاجلی است که باید هرچه سریعتر انجام شود در غیر اینصورت در سال ۹۶ شاهد خواهیم بود شرکت های بیشتری در حاشیه زیان قرار گیرند.»

دبیر مجمع در ادامه افزود: «شرکت سیمان داراب با توجه به فاصله نسبتاً زیاد از بازارهای اصلی مصرف هم چنان مواجه با عرضه های سنگین از طرف تولید کنندگان استان فارس و استانهای هم جوار بود . تحویل سیمان در سال ۹۵ بالغ بر ۷۴۸هزار تن سیمان داخلی و ۳۳ هزار تن سیمان صادراتی جمعاً ۷۸۱ هزار تن سیمان تحویل داده است که نسبت به سال ۹۴ معادل ۵ درصد کاهش داشته است هم چنین در سال مورد گزارش بالغ بر ۱۰۲ هزار تن کلینکر صادراتی و داخلی بفروش رسیده است که در مجموع تحویل سیمان و کلینکر در حدود ۸۸۳ هزار تن بالغ گردیده است . تولید کلینکر متناسب با ظرفیت تحویل سیمان معادل ۸۱۸.۶۰۰ تن بوده است .

شرکت در سال ۹۵ با استفاده از ظرفیت ایجاد شده در کاهش تولید کلینکر تعمیرات لازم را در آسیاب مواد پس از بالغ بر ۱۳ سال بهره برداری و با بهره گیری از حضور کارشناس خارجی انجام داد.

در بخش بهای تمام شده با عنایت به محدودیت منابع ناشی از کاهش مقدار فروش تقریباً در تمامی بخش ها با همکاری مسئولین زیربط مدیریت هزینه ای اعمال گردید .

شایسته است از همکاری صمیمانه و تلاش مخلصانه همه همکاران که با وجود مشکلات فراوان ما را جهت تداوم فعالیت های شرکت یاری نمودند قدردانی و تشکر نمائیم
در ادامه مدیر عامل شرکت سهمیه تعیین شده فروش سیمان از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ۷۴۳۰۰۰ تن اعلام کرد و اذعان داشت که سهمیه تعیین شده از سوی انجمن صنفی  برای کارخانجات سیمان  باعث شده تا شرکتها کمتر آسیب ببینند وجلوگیری از بهم ریختگی بازار فروش گردد، لذا باید هرچه بیشتر کمک کنیم تا صادرات انجام شود و فضا برای شرکتهایی که توان صادرات ندارند باز شود.

مهندس متقاعدی به کیفیت تولید سیمان داراب نیز اشاره داشت واظهار نمود که توانسته ایم سیمان با کیفیت تولید کنیم  تا مشتری صادراتی بدنبال ما باشد ولی به دلیل مقرون به صرفه نبودن برای فروش تصمیم گیری نشده است و این در حالی است که خیلی از شرکتهای نتوانسته اند سیمان با کیفیت تولید کنند.

مدیر عامل در این گزارش از فعالیتهای انجام شده برای کاهش انرژی گفت که یکی از نتایج آن کاهش مصرف مازوت بوده، بطوریکه از ۳۳ در صد مصرف مازوت در سال ۹۳ به ۴ درصد درخردادماه ۹۶ رسیده است، در شرایط قبل مصرف مازوت ۱۲۰۰ لیتر در ساعت بوده است که به حداکثر ۵۰۰ کیلو گرم در ساعت تقلیل پیدا کرده است که با لحاظ کردن اختلاف قیمت مازوت۹۵۰میلیون  درماه معادل ۴۵۰/۱۰  میلیون ریال کاهش هزینه سوخت سالیانه  است .

مهمترین دستاورد سال ۹۵

*پیگیری بخشودگی جریمه تاخیر تادیه سود سالهای ۹۰ و ۹۱ به سازمان خصوصی سازی از طریق برگزاری جلسات با مدیرکل محترم دفتر امور سهام تخصیصی و عدالت و ریاست محترم سازمان خصوصی سازی و ارجاع پرونده به شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی و نهایتا اعمال بخشودگی و تادیه جرائم پرداخت شده است .

*با توجه به کاهش موثر تقاضای سیمان در کشور و در سطح استان و رقابت منفی بین کارخانجات سیمان و کاهش چشمگیر درآمدهای حاصل از فروش ، با مدیریت موثر و هدفمند بر هزینه های جاری و ثابت شرکت بنحوی که هزینه های دستمزد نسبت به سال ۹۴ فقط ۲.۶ درصد افزایش داشته و در هزینه های تعمیرات، ایاب و ذهاب کارکنان ، غذای کارکنان و سایز هزینه های سربار کاهش چشمگیری صورت گرفته است .

*مدیریت موثر بر هزینه فروش ، اداری و عمومی بنحوی که هزینه های سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۳ درصد کاهش داشته است .

*کاهش بدهی های جاری شرکت از مبلغ ۴۴۹ میلیارد ریال در سال ۹۴ به مبلغ ۳۳۳ میلیارد ریال در پایان سال ۹۵ شرکت در سال ۹۵ معادل ۱۱۶ میلیارد ریال از بدهی های جاری خود را پرداخت نموده است . در حال حاضر نسبت جاری شرکت معادل ۲.۳ برابر می باشد .

مصوبات جلسه

در پایان جلسه موارد زیر به تصویب مجمع رسید

     تقسیم سود هرسهم به مبلغ ۶۰ ریال
    تعیین روزنامه اطلاعات نیز بعنوان روزنامه کثیر الانتشار
    انتخاب موسسه حسابرسی هوشیارممیز بعنوان بازرس اصلی و موسسه بهداد مشار بعنوان بازرس علی البدل

همچنین اعضاء هیئت مدیره بشرح ذیل انتخاب گردید .

    شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت  استان یزد
    شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان هرمزگان
    شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خوزستان
    شرکت سرمایه گذاری بانک سپه
    شرکت سرمایه گذاری مهر