فارس نیوز: کاهش صادرات سیمان به اقتصاد آذربایجان غربی لطمه می‌زند

فارس نیوز: کاهش صادرات سیمان به اقتصاد آذربایجان غربی لطمه می‌زند : عنوان 
1396/05/16 : تاریخ انتشار

نادر صفرزاده شب گذشته در دومین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان در سالن جلسات شهید نیکخواه که در استانداری برگزار شد،اظهار داشت: کاهش صادرات سیمان از آذربایجان غربی به عراق به اقتصاد استان لطمه می‌زند و در صورت وجود نداشتن محل برای صادرات سیمان استان شاهد بیکاری افراد زیادی خواهیم بود.

در این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: باتوجه به وجود چندین کارخانه سیمان در استان و اهمیت صادرات محصولات این کارخانه به کشورهای همسایه، متأسفانه صادرات سیمان به عراق عملا قطع شده است.

صفرزاده اشاره کرد: مسئله‌ای که باید به آن توجه جدی داشت این است که اگر سیمان این کارخانه‌ها محلی برای صادرات نداشته باشند به اقتصاد استان آسیب وارد می‌شود و ادامه این رویه یعنی تعطیلی کارخانه‌ها که این تعطیلی علاوه بر بیکاری مستقیم کارگرانی که دراین کارخانه‌ها مشغول هستند باعث صدمه به حمل و نقل استان نیز می‌شود؛ هر مجرا و محفلی که بتواند به صادرات محصولات استان کمک کند باید توجه ویژه داشته باشیم.

در ادامه این جلسه رئیس سازمان صنعت معدن تجارت عنوان کرد: ۴۴ تعاون مرزی در آذربایجان غربی وجود دارد که در سال ۹۵ در ۲۱ تعاون صادرات انجام شده است و در ۱۸ مورد از این تعاونی‌ها واردات صورت گرفته است.

محمدصادق اسکندری تشریح کرد: تعاونی نالوس اشنویه ۲ هزار و ۳۵۰ تن صادرات به ارزش ۲ میلیون و ۱۳۱ هزار دلار در ۱۲ ماهه سال ۹۵ صادرات داشته‌اند.

وی تصریح کرد: صادرات چهار ماهه استان ۵ هزار و ۷۹۴ تن به ارزش ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار می‌باشد؛ این آمار مربوط به فعالیت ۲۲ تعاونی از تعداد کل تعاونی‌های استان می‌باشد و این در حالی است که حدود ۵۰ درصد فعالیت تعاونی‌ها به خصوص در شمال استان تعطیل شده است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: مجموع واردات صورت گرفته توسط این تعاونی‌ها ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تن به ارزش ۱۱ میلیون و ۸۰۶ هزار دلار در ۱۲ ماهه سال ۹۵ می‌باشد.

وی در ادامه به بیشترین کالاهای وارداتی این تعاونی‌ها اشاره کرد و افزود: تقسیم بندی واردات تعاونی‌ها بر اساس نوع کالا به این شرح است که حدود ۳ هزار تن برنج، چای ۹۶ تن، روغن نباتی ۴۰۶ تن، ۱ هزار و ۵۲۳ تن میوه گرمسیری و اقلام و کالاهای برقی و غیربرقی از تعاونی‌های مرزنشینان در طول ۱۱ماه و ۲۰ روزه سال ۹۵ وارد شده است که جمع ارزش دلاری این کالاها ۸ میلیون و ۴۴۱ دلار است.

وی افزود: برای صادرات در تعاونی‌ها محدودیتی وجود ندارد و این تعاونی‌ها به میزان توانایی و ظرفیت خود می‌توانند صادرات انجام دهند اما آنچه شاهد هستیم صادرات بیش از آنچه که در نظر دارند واردات انجام دهند صادر نمی‌کنند چراکه این تعاونی‌ها محصولی با نام خود ندارند که درصدد صادرات آن باشند اما به هر حال برای تعاونی مرزنشینان در این خصوص محدودیتی وجود ندارد و می‌توانند مازاد بر سهمیه واردات، صادرات انجام دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: صادرات تعاونی‌های مرزنشین از ابتدای سال ۹۵ تا تیر ماه ۹۶، ۲۹ میلیون دلار بوده است که از این رقم ۴ میلیون دلار برای ۶ ماهه ۹۶ و ۲۵میلیون دلار آن نیز مربوط به ۱۰ ماهه سال ۹۵ می‌باشد.

وی از عضویت ۳۳۰ هزار نفری مردم مرزنشین استان در تعاونی‌ها خبر داد و افزود: از ۵۳۰ هزار مرزنشین استان ۳۳۰هزار نفر عضو شرکت تعاون هستند و علت عدم عضویت ۲۰۰هزار نفر باقی مانده، عدم اجبار و الزام برای عضویت در این تعاونی‌ها و مورد دیگر عدم اعتمادی است که مردم نسبت به هیات مدیره تعاونی‌ها بابت پرداخت نکردن هیچگونه سود به آن‌ها دارند