نیلکوه: کارخانه سیمان پیوند گالیکش سبزترین کارخانه سیمان کشور است

نیلکوه: کارخانه سیمان پیوند گالیکش سبزترین کارخانه سیمان کشور است : عنوان 
1396/05/17 : تاریخ انتشار

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: با نصب فیلتر کارخانه سیمان پیوند گالیکش سبزترین کارخانه سیمان کشور است.

به گزارش "پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه" حسینقلی قوانلو در گفتگویی با مهر بابیان اینکه ممنوعیت استقرار صنایع در اطراف تالاب موجب که موجب ممنوعیت استقرار صنایع در سه تا چهار هزار هکتار از اراضی اطراف تالاب‌های استان می‌شود، گفت: ما نسبت به این موضوع انتقاد داریم و انتقاد سازمان را طی مکاتبه‌ای به استانداری گلستان اعلام کرده‌ایم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان که برای این موضوع به استاندار انتقاد کرده است به دلایل این انتقاد اشاره و اظهار کرد: حاشیه اترک با ممنوعیت استقرار صنایع مواجه بود و پس از یک سال دوندگی به‌سختی توانستیم موافقت هیئت‌وزیران را بگیریم که حاشیه اترک از ممنوعیت استقرار صنایع معاف شود. محیط‌زیست به‌جای اعمال ممنوعیت استقرار صنایع باید به‌عنوان ناظر بر عملکردها نظارت کند، همان‌طور که الآن کارخانه سیمان پیوند گالیکش با نصب فیلتر تاکنون حتی یک مورد گزارش آلودگی موثق نداشته و سبزترین کارخانه سیمان کشور است.

وی ادامه داد: برنامه مدیریت زیست بومی تالاب‌های استان بخش زیادی از زمین‌های خشک شمال استان را گرفتار ممنوعیت می‌کند و ما به‌شدت نسبت به این اتفاق انتقاد داریم.

وی با تأکید بر اینکه ما هم به اهمیت تالاب‌ها اعتقادداریم، اضافه کرد: سؤال اینجاست چرا باید چهار هزار هکتار از اراضی اطراف تالاب ۵۰ تا ۱۰۰ هکتاری دچار ممنوعیت استقرار صنایع شوند، هیچ کجای دنیا چنین اتفاقاتی برای حفاظت از یک مجموعه رخ نمی‌دهد.

قوانلو تصریح کرد: در اروپا داخل جنگل هم ممنوعیت احداث صنایع وجود ندارد و در آن کارخانه فولاد کوره بلند و نیروگاه با سوخت زغالی وجود دارد اما مسائل زیست‌محیطی رعایت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: محیط‌زیست به‌جای اعمال ممنوعیت استقرار صنایع باید شرط بگذارد و به‌عنوان ناظر بر عملکردها نظارت کند، همان‌طور که الآن کارخانه سیمان پیوند گالیکش با نصب فیلتر تاکنون حتی یک مورد گزارش آلودگی موثق نداشته و سبزترین کارخانه سیمان کشور است.

به گفته وی به‌جای اعمال ممنوعیت استقرار صنایع در اراضی بیابانی شمال استان سازمان حفاظت از محیط‌زیست باید شرط بگذارد که نه‌تنها آن صنعت نباید به تالاب صدمه وارد کند بلکه می‌بایست به احیاء تالاب‌ها کمک کند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان متذکر شد: این‌چنین ممنوعیت‌هایی باعث می‌شود گلستان که نیازمند صنایع است از توسعه بازبماند چنانچه مصوبه‌ای ما را دو سال از استقرار صنایع در اترک، کرند و مراوه‌تپه عقب انداخت.

وی بیان کرد: نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت را اعلام کردیم اما اگر هر تصمیمی گرفته شود و دارای مصوبه قانونی باشد ما آن‌ها می‌پذیریم.

درحالی‌که مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان این برنامه را مانع استقرار صنایع و توسعه گلستان می‌داند اما مشاور فنی برنامه مدیریت زیست بومی تالاب‌های شمال استان، به توسعه پایدار گلستان می‌اندیشد و این طرح را پروژه مشترک سازمان حفاظت از محیط‌زیست و صندوق توسعه سازمان ملل باهدف حفاظت و احیاء تالاب‌ها می‌داند و معتقد است اگر قرار باشد محدودیتی اعمال شود و یا کاربری تولیدی و توسعه‌ای اعمال شود آمایش سرزمین آن را مشخص می‌کند کما اینکه در پهنه‌بندی زیستگاه‌های تالاب‌ها، زمین‌ها به بسیار حساس، حساس، متوسط، کم و عدم پیش‌بینی تفکیک‌شده‌اند