رادیوسهام: مجوز جدیدی برای احداث کارخانه سیمان صادر نخواهد شد

رادیوسهام: مجوز جدیدی برای احداث کارخانه سیمان صادر نخواهد شد : عنوان 
1396/05/17 : تاریخ انتشار

در مجمع امروز سیدکو اعلام شد ، وزارت صنعت، معدن و تجارت دیگر مجوز احداث کارخانه جدید  سیمانی صادر نخواهد کرد.
مجوز جدیدی برای احداث کارخانه سیمان صادر نخواهد شد

به گزارش رادیوسهام ، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص  گفت: دیگر مجوز جدیدی برای احداث کارخانه سیمان صادر نخواهد شد. به شرکت هایی که مجوز احداث کارخانه سیمان دریافت کرده اند؛ اما هنوز شروع به ساخت و ساز نکرده باشند هم احتمالا تسهیلاتی اعطا نخواهد شد. اما آن دسته از شرکت ها که عملیات احداث کارخانه را آغاز کرده و پیشرفت فیزیکی محسوسی داشته باشند، می توانند ادامه فعالیت دهند. البته شرایط بازار سیمان به گونه ای است که حتی برخی کارخانجات نیمه ساز، تمایلی به ادامه کار ندارند.

صنعت سیمان بالقوه پتانسیل تولید سالانه ۸۳ میلیون تن سیمان را دارد. در صورت افزایش افزودنی ها، تولید تا ۱۰۰ میلیون تن هم امکانپذیر خواهد بود. با توجه به اینکه چنین حجم تقاضایی برای سیمان وجود ندارد، شرکت های سیمانی فعلا با ۷۰ درصد از ظرفیت خود مبادرت به تولید می کنند. پیش بینی شده حداقل تا سال ۱۴۱۰ نیازی به صدور مجوز تاسیس کارخانه سیمانی جدید نخواهد بود.
پیگیر دریافت مجوز ورود سیمان به بورس کالا هستیم

این فعال صنعت سیمان در ادامه گفتگو گفت: انجمن صنفی به شدت پیگیر دریافت مجوزهای لازم جهت ورود سیمان به بورس کالا می باشد. در صورت دریافت مجوز ورود سیمان به بورس کالا، تمام شرکت های سیمانی ملزم به عرضه محصولات خود به میزان سهمیه تعیین شده در بورس کالا خواهند بود. مشتریان صادراتی هم مشکلی بابت خرید نخواهند داشت و قرار شده در اطراف مرزها برای مشتریان صادراتی، تالار تاسیس شود. به هر حال مشتریان هم باید خود را با شرایط جدید وفق دهند. الزام به عرضه سیمان در بورس کالا به منظور هماهنگی بیشتر شرکت ها و کنترل عرضه ها خواهد بود. قیمت پایه را انجمن تعیین کرده و قیمت نهایی فروش بر اساس تقاضای بازار مشخص خواهد شد.