ایرنا: گمرک عراق واردات سیمان عربستان با تعرفه ۱۷ درصد را تکذیب کرد

ایرنا: گمرک عراق واردات سیمان عربستان با تعرفه ۱۷ درصد را تکذیب کرد : عنوان 
1396/05/30 : تاریخ انتشار

یک مسوول در اداره کل گمرکات عراق روز یکشنبه گفت که با توجه به تولید داخلی و در راستای حمایت از آن، عراق بیش از دو سال است که واردات سیمان را از همه کشورها از جمله عربستان متوقف کرده است.

این مسئول که خواست نامش در این مصاحبه برده نشود، در پاسخ این سوال که، آیا عراق در چارچوب قوانین تجارتی اتحادیه عرب، تعرفه های ویژه برای تبادلات تجاری خود با کشورهای عضو اتحادیه ، از جمله عربستان دارد؟ گفت: عراق از این تفاهم نامه خارج شده و در حال حاضر هیچ گونه تعرفه ویژه ای برای هیچ کشوری وجود ندارد.
وی اضافه کرد: تعامل عراق با عربستان در حوزه سیمان مانند دیگر کشورها، مبتنی بر ممنوعیت واردات از این کشور می باشد، زیرا عراق در حال حاضر دارای خودکفایی در تولید انواع سیمان است.

این مسئول عراقی ادعاهای صورت گرفته در مورد اعمال تعرفه ۱۷ درصدی برای صادرات سیمان عربستان به عراق را تکذیب کرد.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز گفت که براساس آمار رسمی منتشر شده دولت عربستان سعودی، صادرات سیمان این کشور در ۲۰۱۷ به عراق صفر بوده است.

«ناصر بهزاد» افزود: عربستان سعودی فقط در ۲۰۱۵ میلادی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار صادرات انواع مصالح ساختمانی شامل سنگ، سیمان، مواد شیشه ای، سرامیک، آزبست و غیره به عراق داشته که سهم سیمان در آن ۸۸۰ هزار دلار بوده است.
وی سهم صادرات سیمان عربستان را در ۲۰۱۶ رقمی بسیار ناچیز خواند و گفت که کل صادرات مصالح ساختمانی در سال گذشته میلادی ۵۰۰ هزار دلار بوده که سهم سیمان رقم قابل ذکری نیست.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران تا قبل از ممنوعیت صادرات سیمان سالیانه هشت میلیون تن صادرات سیمان به عراق داشت، اما از اواخر ۲۰۱۵ که ممنوعیت اعمال شده، این صادرات متوقف شده است.

بهزاد به بخش خصوصی توصیه کرد که رویکرد سرمایه گذاری را به جای صادرات صرف به عراق، در دستور کار خود قرار دهند.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه سه کشور اردن، ترکیه و عربستان به طور جد در زمینه سرمایه گذاری در بخش سیمان در عراق برنامه ریزی کرده اند، گفت: ایران از نظر دانش فنی، ماشین آلات و تولید انواع سیمان از این سه کشور برتر است.
به گفته وی، ضروری است که بخش خصوصی در حوزه های علم و دانش فنی ، ماشین آلات و تولید انواع سیمان با طرف عراقی وارد سرمایه گذاری شود تا بتواند به صورت پایدار در بازار عراقی باقی بماند.
عراق تا قبل از سال ۲۰۱۵، در حمایت از تولید داخلی تعرفه گمرگی واردات سیمان را به خاطر حمایت از تولید داخلی تا میزان ۴۳ درصد افزایش داد و در اواخر ۲۰۱۵ به طور کلی ممنوعیت واردات سیمان را به خاطر خودکفایی تولید داخلی اعلام کرد.
برخی فعالان در بخش تولید سیمان در کشورمان اخیرا مدعی شده بودند که عراق در حالی که برای صادرات سیمان ایران تعرفه ۴۰ تا ۴۵ درصد وضع کرده برای واردات سیمان سعودی تعرفه ۱۷ درصد در نظر گرفته و از این برداشت ها چنین نتیجه گیری شده که جمهوری اسلامی ایران در حال از دست دادن بازار عراق به رقبای جدید از جمله عربستان است.

یادآور می شود که صادرات سالانه عمومی کالاهای عربستان سعودی به عراق به سختی از رقم سه میلیارد دلار می گذرد در حالی که بالاترین رقم صادرات ایران، به اظهار گمرکات عراق، در حوزه صادرات غیرنفتی ۱۴ میلیارد دلار بوده و میانگین حجم سالانه صادرات غیر نفتی ایران در سنوات اخیر از شش میلیارد دلار گذشه است.
دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق با توجه به ظرفیت های موجود بین دو کشور رقم ۲۰ میلیارد دلار را به عنوان کف تبادلات تجاری بین دو کشور برای ۵ سال آینده تعریف کرده اند و در همین چارچوب از سال ۲۰۱۴ به این سو ایران بعد از چین به دومین شریک تجاری عراق تبدیل شد، این درحالی است که صادرات ایران به عراق، پیش از سال های ۲۰۰۸ میلادی ، کمتر از یک میلیارد دلار بود