فارس: دست خالی تولیدکنندگان ایرانی از بازار ۲۰ میلیون تنی سیمان عراق

فارس: دست خالی تولیدکنندگان ایرانی از بازار ۲۰ میلیون تنی سیمان عراق : عنوان 
1396/06/07 : تاریخ انتشار

علی محمد بُد در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: پس از فروکش کردن جنگ داعش در عراق، حالا این کشور به سمت بازسازی حرکت کرده و بودجه 12 میلیارد دیناری برای عمران عراق تعیین شده است.

وی با بیان اینکه این اقدام می‌تواند بازار خوبی را برای تولیدکنندگان سیمان ایران ایجاد کند، افزود: بازسازی عراق، بازار مصالح ساختمانی را در این کشور داغ می‌کند و در این میان، تولیدکنندگان باید از فرصت‌های موجود استفاده کنند.

بُد با اشاره به اختصاص بودجه 2 میلیارد دلاری عربستان برای بازسازی بخش سنی‌نشین عراق، گفت: کشورهای دیگر نیز به بازسازی عراق کمک خواهند کرد و در این میان، وزارت خارجه ایران می‌تواند با رایزنی، زمینه را برای حضور تولیدکنندگان ایرانی در عراق فراهم کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مصرف سیمان در عراق سالانه حدود 20 میلیون تن است، گفت: پیش‌بینی می‌شود سال آینده 2 تا 3 میلیون تن به این رقم اضافه شود و در صورت رونق پروژه‌های عمرانی، نیاز عراق به سیمان به تدریج به 40 میلیون تن خواهد رسید که یک مزیت نسبی برای تولیدکنندگان ایران به حساب می‌آید.

بُد تصریح کرد: این درحالی است که هم‌اکنون عراق برای واردات سیمان ایران تعرفه بالایی وضع کرده به طوری‌ که تعرفه واردات سیمان از ایران بیش از دو برابر تعرفه واردات سیمان از عربستان به عراق است