فارس نیوز: سیمان سفید سپاهان به زودی وارد مدار تولید خواهد شد

فارس نیوز: سیمان سفید سپاهان به زودی وارد مدار تولید خواهد شد : عنوان 
1396/06/11 : تاریخ انتشار

محمد اسعدی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به مصرف بالای فرآورده سیمان در جهان اظهار کرد: سالانه در جهان ۸.۵ میلیارد مکعب بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصارف متعددی برای این محصول تعریف شده است.

وی افزود: در حال حاضر از محصول سیمان در زمینه‌های متعدد استفاده می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به صنعت ساختمان، مبلمان شهری و المان‌های شهری اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در همین راستا بیان داشت: تولید سیمان در کشور ایران به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه دارای مزیت است و لازمه رونق این بخش تعریف مصارف جدید برای این محصول پرکاربرد است.

وی تصریح کرد: یکی از مصارف جدیدی که برای سیمان پیشنهاد می‌شود، جایگزینی رویه‌های بتنی در جاده‌ها به جای آسفالت است که از دوام بالاتری برخوردار بوده و عمر مفید بیشتری دارد.

اسعدی کاهش تقاضا در صنعت سیمان را یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی این صنعت دانست و گفت: تغییر الگوی مصرف سیمان می‌تواند به افزایش تقاضای این محصول کمک کند و با توجه به کیفیت بالای محصولات تولید شده، در بخش‌های مختلف به کار گرفته شود.

وی نقش دانشگاه‌ها را در شناسایی بخش‌های مصرف‌کننده سیمان مؤثر خواند و تأکید کرد: دانشگاه‌ها با انجام تحقیقات خود در زمینه‌های طراحی مبلمان شهری و روش‌های نوین شهرسازی می‌توانند در ایجاد تقاضای جدید در صنعت سیمان اثرگذار باشند.

وی با اشاره به بازار صادراتی سیمان بیان داشت: با توجه به ظرفیت تولید سیمان، توان صادرات این محصول وجود دارد اما مهم‌ترین مشکلی که بر سر راه صادرات این محصول قرار دارد، کم بودن ابزارهای صادرات است.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان یادآور شد: بحث محیط زیست، موضوع بسیار مهمی است و وجود مشکلاتی نظیر ریزگردها و آلاینده‌ها در کشور، این موضوع را بسیار حیاتی کرده است
وی افزود: در سیمان سپاهان تلاش شده تا با نصب آخرین نسل از فیلترهای تصفیه هوا، از ورود آلودگی به محیط زیست جلوگیری شود.

اسعدی اظهار داشت: تبدیل حرارت خروجی از کوره‌ها به انرژی الکتریکی دیگر اقدام مورد نظر شرکت بوده که نیازمند حمایت دولت در بحث قیمت‌گذاری این نوع انرژی است.

وی اذعان کرد: بسیاری از ضایعات موجود در زباله‌های شهری می‌توانند منابع سوختی کارخانه‌های سیمانی باشند اما اجرای این روش نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش آماده‌سازی زباله‌ها است و هزینه‌های این خطوط تولید از توان کارخانه‌ها خارج است، بنابراین اگر دولت در این موضوع ورود کند، صرفه‌جویی مناسبی صورت خواهد پذیرفت.

به گفته مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان، مازاد تولید یکی از موضوعات مهم در صنعت سیمان است و می‌توان این مازاد تولید را صادر کرد اما موانعی بر سر راه صادرات وجود دارند که نبود زیرساخت‌های حمل‌ و نقل و امکانات پایین بنادر از جمله این مشکلات است.

وی متذکر شد: راه‌آهن نیز در کشور ما گسترش چندانی پیدا نکرده اما ظرفیت موجود نیز به دلیل بالا بودن قیمت حمل کالا، از صرفه چندانی برخوردار نیست و در حال حاضر هزینه حمل ریلی از هزینه حمل جاده‌ای بالاتر است.

اسعدی خاطرنشان کرد: نبود دیپلماسی اقتصادی از جمله موانع صادرات در کشور است که وزیر امور خارجه نیز به آن اشاره کرده است؛ مشکلاتی که سال گذشته در عراق برای صادرات سیمان ایران اتفاق افتاد، در صورت وجود دیپلماسی اقتصادی قابل حل است.

وی ابراز داشت: بنادر کشور نیز به جز بندرعباس از امکانات مناسبی برخوردار نیستند و نرخ‌های بالای حمل بار توسط کشتیرانی نیز بر حجم موانع صادرات افزوده است.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در پایان گفت: سیمان سپاهان در مسیر تولید محصولات نوین و کاربردهای خاص قدم برمی‌دارد و به زودی علاوه بر سیمان سپا سبز، سیمان سفید و چند محصول مخلوطی وارد مدار تولید خواهند شد.