سبحان: درصد سفیدی سیمان استهبان برگ برنده ای در برابر رقبا

سبحان: درصد سفیدی سیمان استهبان برگ برنده ای در برابر رقبا : عنوان 
1396/06/21 : تاریخ انتشار

مهرزاد پور کریم در ارتباط با تولید سیمان سفید در کارخانه سیمان استهبان عنوان کرد: یکی از ویژگی هایی که این سیمان را منحصر به فرد کرده است درصد سفیدی این سیمان است که منجر به مقاومت بیشتر این مصالح در موارد کاربری خواهد شد و البته یکی دیگر از رویکرد هایی که این شرکت در خصوص حجم تولید محصولات و بازار های هدف خود داشته صادرات بوده است.

پورکریم بیان کرد: برای صادر کردن سیمان به دلیل نزدیکی به کشورهای خلیج فارس این مزیت را نسبت به دیگران داریم که ۸۰ تا ۹۰ درصد محصول را صادرکنیم.
وی می گوید: درکشورهای حوزه خلیج فارس، شرق آسیا و اروپا به دلیل اینکه مصرف سیمان سفید بیشتر است لذا همین موضوع می تواند در زمینه صادرات سیمان سفید موثر باشد.

مدیرعامل سیمان استهبان ضمن اشاره به تغییر تولید سیمان خاکستری این کارخانه به سیمان سفید و بیان به حاشیه رفتن سیمان خاکستری و حتی زیان ده بودن تولید آن گفت:با این وجود به ویژه در خصوص سیمان استهبان راهی جز تغییر محصول یا تعطیلی وجود نداشت.

او معتقد است که در اوایل خردادماه سال جاری با تغییراتی که در ترکیب سهام داران و مدیریت کارخانه سیمان استهبان ایجاد شد، مطالعات برای تولید محصول جایگزین سیمان خاکستری به دلیل مسکوت ماندن سیمان خاکستری و کاهش تقاضا نسبت به عرضه صورت گرفت.

مدیرعامل سیمان استهبان با اشاره به اینکه در حال حاضر تولید کلینکر در این کارخانه آغاز شده، اذعان داشت: در ۴ شهریورماه سال جاری تولید کلینکر آغاز شد و در همین مدت زمان نسبت به نُرم و استاندارد توانستیم به هدف گذاری برسیم و در حال حاضر شرایط تولید به یک ثبات و پایداری رسیده است.
به گفته مدیرعامل سیمان استهبان، این کارخانه هشتمین کارخانه سیمان سفید کشور است و از نظر حجم تولید با تولید سالانه ۲۵۰هزار تن کلینکر دومین کارخانه بعد از سیمان شرق به حساب می آید.پور کریم اضافه کرد: در مجموع با توجه به نیاز داخلی و بازار صادراتی که در حوزه خلیج فارس، اروپا و آسیای جنوب شرقی وجود دارد راه حل تغییر و جایگزین محصول در نظرگرفته شد .
وی با بیان اینکه عمده شاخص کیفی سیمان سفید میزان سفیدی آن است خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان سفیدی ثبت شده برای سیمان سفید در کشور ۹۲درصد است که در این کارخانه هدف گذاری اولیه با دو واحد سفیدتر، ۹۴درصد بوده است.
مدیر عامل سیمان استهبان همچنین به بازاریابی صادرات سیمان سفید به قطر و عمان اشاره کرد و افزود: عمده هدف تولید سیمان سفید برای صادرات است که درکنار آن بازار بزرگ داخلی شیراز را هم داریم.

وی رقابت ناسالم و ارزان فروشی کارخانه ها رااز جمله آسیبی می داند که اقتصاد ملی را متضرر خواهد کرد و در جهت منفعت کشورهای عربی است.

مدیر عامل سیمان استهبان همچنین به از دست رفتن بازار در تولید سیمان خاکستری اشاره کرد و گفت: بیش از این بازار عمده برای صادرات کشور عراق بود که به سه دلیل عمده حمله داعش و توقف فعالیت های عمرانی، ورود عربستان و به دست گرفتن بازار و تعرفه بالایی که کشور عراق برای واردات سیمان جهت میل به تولید داخلی قرار داد، منجر به این شد که ایران بازار خود را در فروش سیمان خاکستری در این کشور از دست دهد.

به گفته مدیر عامل سیمان استهبان در صورتی که انجمن صنفی سیمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت ورود نکنند اتفاقی که در بخش سیمان خاکستری افتاد در سیمان سفید هم به وجود می آید و لذا اگر سیاست گذاری صورت نگیرد قطعا صنعت سیمان به عاقبت صنعت نساجی دچار خواهد شد.