رادیوسهام: شایعات از افزایش نرخ ۸ هزار تومانی سیمان از اول مهر حکایت دارد

رادیوسهام: شایعات از افزایش نرخ ۸ هزار تومانی سیمان از اول مهر حکایت دارد : عنوان 
1396/07/04 : تاریخ انتشار

به گزارش رادیوسهام ، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص گفت: نرخ مصوب فروش سیمان افزایش نیافته؛ اما تخفیفات در حال کاهش است. قیمت ارشادی هر تن سیمان درب کارخانه ۱۳۵ هزار تومان بوده و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و هزینه حمل نرخ هر تن سیمان درب مغازه حدود ۱۵۷ هزار تومان خواهد بود.

در حالی که سیمانی ها با تخفیفات زیاد به این نرخ پایبند نبودند و اینک با کاهش تخفیفات، قیمت هر تن سیمان درب مغازه مصالح فروشی به ۱۴۴ هزار تومان رسیده است. از این رو، حتی اگر قیمت ها ۱۰ هزار تومان دیگر هم افزایش یابد، باز هم از نرخ های ارشادی کمتر خواهد بود.
عرضه و تقاضا در حال تعادل قرار دارد / بازار کشش کاهش تخفیفات را دارد

کاهش تخفیفات، تصمیمی بوده که توسط شرکت های سیمانی اخذ شده است. از آنجا که عرضه و تقاضای سیمان در حال حاضر تقریبا به تعادل رسیده، شرکت ها با بررسی بازار به این نتیجه رسیده اند که بازار کشش کاهش تخفیفات را خواهد داشت. ارائه تخفیفات فروش جز زیان سیمانی ها و منفعت دلالان نتیجه ای در بر نخواهد داشت
ورود سیمان به بورس کالا بسیاری از مشکلات را رفع می کند

آنچه در سال های اخیر موجب آشفتگی بازار سیمان شده، حضور دلالان بی هویت در این بازار می باشد. ورود سیمان به بورس کالا، قطعا بسیاری از مشکلات بازار سنتی را مرتفع خواهد کرد. پیگیر ورود سیمان به بورس کالا هستیم و امیدواریم این اتفاق، در سال جاری محقق شود.
عدم صادرات کردستان عراق فرصتی برای خاکستری های داخلی

وی در خاتمه بیان کرد: در پی مشکلاتی که در کردستان عراق رخ داده، احتمالا پس از این از کردستان عراق برای بخش های مرکزی عراق سیمان صادر نخواهد شد. امیدواریم این موضوع، فرصتی برای بازار سیمان ایران فراهم آورد.