سازه نیوز: تاثیر مصرف بالای انرژی در تولید سیمان بر قیمت مسکن

سازه نیوز: تاثیر مصرف بالای انرژی در تولید سیمان بر قیمت مسکن : عنوان 
1396/07/26 : تاریخ انتشار

بخش مسکن کشور 5 سالی است که در رکود به سر می‌برد و مسئولان و دست‌اندرکاران این حوزه خبر از ورود مسکن به دوره پیش‌رونق داده‌اند. به فرض این‌که این خبر به واقعیت تبدیل شود، در دوران کنونی و دوره رونق مسکن تقاضا برای ساخت و ساز و به تبع آن نهاده اصلی ساختمانی یعنی سیمان به شدت افزایش می‌یابد.

یکی از معضلات کنونی بخش تولید سیمان کشور بی توجهی به بهینه سازی مصرف سوخت است؛ هم‌اکنون برای تولید هرتن سیمان در کشور بطور متوسط 100 متر مکعب گاز طبیعی و 100 کیلووات ساعت برق مصرف شود که با درنظر گرفتن قیمت جهانی گاز، تولید هر تن سیمان 200 هزار تومان انرژی مصرف می‌کند. در چنین شرایطی و با تداوم این روند سودآوری صنعت سیمان در آینده با واقعی شدن قیمت های انرژی به صفر نزدیک می‌شود، واقعیتی که پروژه‌های ساختمان سازی و عمرانی کشور را تحت تاثیر مستقیم قرار می‌دهد.

کارشناسان و صاحبنطران اقتصادی بر این باورند برای جلوگیری از تبعات منفی روند کنونی تولید سیمان بر اقتصاد کشور باید تولید بهینه با تعامل مراکز صنعتی با مراکز دانشگاهی عملیاتی شود.

در همین زمینه معاون پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری با تاکید بر ضرورت تعامل صنعت و دانشگاه گفت: مزایای ارتباط این دو بخش گره گشایی مناسب برای حل مشکلات مراکزصنعتی و علمی کشور است چرا که صنعتگران می توانند با بهره گیری ازتوان علمی پژوهشگران دانشگاهی از این مزیت ها بخوبی استفاده بهینه کنند از طرفی دانشگاهیان نیز با کسب مهارت‌ها و بهرمندی از تجارب عملی صنعتگران و تولید کنندگان، فعالیت های پژوهشی خود را با دیدگاهی تجربی وعملی از سر گیرند.

علی اصغر مولوی با بیان این که دانشگاه باید صنعتگرا باشد گفت: مشارکت دانشگاهیان با صنعتگران در فعالیت های اقتصادی نتایج قابل قبولی را در برداشته که ورود دانشگاهیان دانشگاه حکیم سبزواری به پروژه‌های اقتصادی، اکنون به امضای تفاهمنامه ها و مشارکت های ملی و بین المللی در عرصه صنعت منجر شده است.

وی در همایش صنعت سیمان و افق پیش‌رو تصریح کرد: علم و صنعت رابطه مکمل و متقابلی با هم دارند چراکه پژوهشگران ایده های عملگرایانه ای را خواهند داشت و صنعتگران نیز با با بهره گیری ازعلوم تخصصی پژوهشگران اقدام به فعالیت مدرن و به روز آنگونه که کاهش هرینه های تولید را در بر دارد شود می کنند. مشارکت پژوهشگران دانشگاهی با مراکز صنعتی منجر به عملی شدن ایده های تحقیقاتی دانشگاهیان درعرصه صنعت می شود و صنعتگران نیز با بهره گیری ازعلم و ایده ای دانشگاهیان در مسیر پیشرفت قرار می گیرد.

احسان امیری راد دبیر علمی این همایش  نیز با اشاره به پایین بودن میزان بهره وری صنعت سیمان کشور گفت: تولید سیمان در دنیا با مدیریت خاص، بهره وری بالای مصرف انرژی و نیروی انسانی از قیمت تمام شده مناسب و پایینی برخوردار است و این رویکرد باعث شده تا رقابت رابرای ایران در عرصه صادرات این کالا دربازارهای جهانی سخت کند.

وی افزود: متاسفانه فعالان صنایع ما رغبت چندانی به بحث بهره وری تولید بخصوص در بخش انرژی ندارند و این موضوع باعث شده که در صورت افزایش قیمت سوخت با واقعی شدن نرخ حامل های انرژی، تولید از صرفه اقتصادی خاصی در کشور برخوردار نشود.

وی با اشاره به اتلاف سالانه 700 تا 800 میلیارد تومانی انرژی از طریق دودکش کارخانجات سیمان کشور تصریح کرد: توجه به بازیافت حرارتی مهم است چرا که اگر بهای انرژی به‌سمت واقعی برود، فعالان صنعتی و تولید مجبور می شوند در مسیر تکنولوژی مدرن تولید و بهینه سازی مصرف سوخت حرکت کنندچون قیمت حامل های انرژی در ایران به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شده که این موضوع به کاهش مصنوعی قیمت تمام شده کالا کمک می کند.

وی تولید هر تن سیمان در کشور را نیازمند مصرف 100 متر مکعب گاز و 100 کیلووات ساعت برق دانست و گفت: اگر انرژی مصرفی برمبنای قیمتگذاری صادراتی محاسبه شود، تهیه هر تن سیمان در کشورحدود 200 هزار تومان هزینه دارد در حالی که قیمت هر تن سیمان هم‌اکنون در بهترین حالت همان  حدود 200 هزار تومان است.

وی تاکید کرد:دولت باید با ساز و کارهای لازم و ارایه فاکتورها و پارامترهای اقتصادی صاحبان صنایع را به استفاده مصرف بهینه سوخت دعوت کند و با ارایه امتیازات و و پرداخت جوایز صادراتی به آن دسته از صنایع و کارخانه هایی که استانداردهای زیست محیطی دارند و یا در مسیر و کاهش انرژی در تولید گام برمی دارند حمایت کند.

محمدرضا مزدیان فرد، استاد دانشگاه کاشان نیز در این همایش بر ضرورت استفاده ازاستاندارهای لازم زیست محیطی در تولید محصولات صنعتی کارخانجات سیمان تاکید کرد وگفت: آلایندگی محیط زیست ناشی از کم توجهی و عدم رعایت استانداردهای خاص مراکز صنعتی اکنون به عنوان یک چالش مهم مورد توجه است که در این راستا صنایع در تولید محصولات بایستی به سلامت محیط زیست توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: چنانجه تولید با برنامه‌ریزی دقیق در مسیر درست و بهینه قرار گیرد نه تنها از فرسودگی و تخریب دستگاه‌ها جلوگیری می شود بلکه طول عمر کارخانه ها نیز افزایش می یابد این رویکرد زمانی نمود عملی به خود می گیرد که تجهیزات و دستگاه‌های تولیدی از استانداردهای خاص آنگونه که کاهش هزینه ها را در بردارد و مانع از آلودگی هوا و محیط زیست شوند را در برداشته باشد.

وی  تصریح کرد: فعالان صنعتی باید با راهکارهای علمی و عملی و بکارگیری اصول خاص تولید، به فکر بازدهی بالا و هزینه کم باشند از طرفی صرف منابع در تولید نیز باید اصولی صورت گیرد و اجازه داده نشود تا معادن و ذخایر ملی که سهم نسل های آینده نیز هست گلچین و بی محابا از بین برود.

وی افزود: دانشگاهیان باید با طراحی سیستم های مدرن آنگونه که محیط زیست را با مشکل آلودگی هوا مواجه نکند وارد عمل شوند و فعالان صنعتی نیز نباید فقط به فکر تولید محصولات و سودآوری باشند  بلکه باید با بکارگیری و استفاده از تجهیزات مدرن که کمترین ضربه را به محیط زیست وارد می کند کار کنند.