آریا بازار: برنامه ریزی برای صادرات 540 میلیون دلاری کالا از سیستان و بلوچستان

آریا بازار: برنامه ریزی برای صادرات 540 میلیون دلاری کالا از سیستان و بلوچستان : عنوان 
1396/09/20 : تاریخ انتشار

آریا بازار - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت که براساس برنامه هدف گذاری شده در زمینه صادرات در برنامه ششم توسعه اقتصادی امسال باید صادرات کالای استان 540 میلیون دلار باشد که ان شاءالله تا پایان امسال این امر محقق خواهد شد.
به گزارش ایسنا، نادر میرشکار در شورای صنعت و معدن استان افزود: طی هشت ماهه سال جاری تراز تجاری استان مثبت بوده است.
رئیس سازمان صنعت و معدن استان در ادامه با اشاره به اینکه سیمان، مصالح ساختمانی، تخم گشنیز، خرما و محصولات کشاورزی و شیلاتی از جمله محصولات صادراتی استان است، گفت: بیشتر صادرات از بازارچه های مرزی به ویژه میلک صورت گرفته و این نشان دهنده این است که رویکرد بازارچه های ما صادراتی است.
میرشکار در ادامه با اشاره به موقعیت مناسب استان در خصوص معادن و ذخایر معدنی نیز گفت: ظرفیت های معدنی استان از مزیت های اقتصادی استان به شمار می رود که پیشنهاد شده مسئولان استانی در تصمیم گیری برای ایجاد زیرساخت ها و توسعه منطقه ای و همچنین هدایت درست سرمایه گذاران ، به این بخش توجه ویژه کنند.
این مسئول در ادامه مهم ترین ذخایر معدنی استان را معادن مصالح ساختمانی، سنگ های تزیینی و نما، آهن، آنتیموان، تیتانیوم، منیزیت، گل سفید، کرومیت، مس و منگنز برشمرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همچنین به معدن مس چهل کوره استان نیز اشاره کرد و افزود: ذخیره قطعی معدن مس چهل کوره براساس پروانه بهره برداری 15 میلیون تن کانسنگ مس است.
میرشکار بیان کرد: این معدن دارای دو تونل زیر زمینی و مجموع متراژ تونل های معدن 3 هزار متر است و در حال حاضر نیز کار استخراج از این معدن در حال انجام بوده و پس از انتقال این ماده معدنی به کارخانه فرآوری، کنسانتره مس با عیار 20درصد تولید می شود.
رئیس سازمان صنعت و معدن استان در ادامه خاطرنشان کرد: سالانه 300 هزار تن کانسنگ مس با عیار یک درصد وارد کارخانه شده و خروجی آن 16 هزار و 700 تن کنسانتره مس با عیار 20درصد است.
وی تصریح کرد: هدف از ایجاد این پروژه توسط دولت در منطقه گراغه نصرت آباد ، توسعه منطقه در همه ابعاد است و هم اکنون شاهد این هستیم که 98درصد افراد شاغل از جمله نیروهای متخصص ، کارگری ، مدیرپروژه بومی استان و به ویژه منطقه گراغه نصرت آباد در این مجتمع مشغول فعالیت هستند.
میرشکار گفت: نگاه ما به بخش معدن پس از اکتشاف و استخراج، ایجاد صنایع معدنی است تا مواد معدنی در استان فرآوری شوند و بتوان اشتغال مناسبی را در این زمینه برای افراد بومی همان منطقه ایجاد کنیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: این استان دارای ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه صادرات و تجارت با کشورهای منطقه است که باید از این موقعیت ها به بهترین شکل استفاده کرد.
نادر میرشکار اظهار کرد: باید ظرفیت های سیستان و بلوچستان را برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه به کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان، عمان، چین و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات داشته ایم، گفت: سیستان و بلوچستان بهترین بازارهای منطقه را در اختیار دارد که باید از این ظرفیت برای افزایش صادرات استفاده کرد.
وی بیان کرد: دولت باید شرایط زیرساختی و قوانین صادرات را برای افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه روان سازی کند.