فارس نیوز: صادرات سیمان از همدان ۲۴ درصد کاهش یافت

فارس نیوز: صادرات سیمان از همدان ۲۴ درصد کاهش یافت : عنوان 
1396/09/26 : تاریخ انتشار

جمال خشوعی با اشاره به رشد شاخص‌های تسهیلی صادرات از گمرک استان همدان اظهار کرد: زمانی تعداد زیادی از صادرکنندگان استان همدان حاضر به انجام صادرات از گمرک همدان نبودند ولی از سه سال گذشته تعداد صادرکنندگان از گمرک همدان روند رو به رشدی به خود گرفته است.

وی با اشاره به افزایش دو برابری تعداد صادرکنندگان از گمرک استان همدان افزود: تعداد صادرکنندگان از همدان راضی‌کننده نبوده و این تعداد افراد باید افزایش داشته باشند تا بتوان رقم صادراتی از همدان را افزایش داد.

مدیرکل گمرک استان همدان درباره آمار صادرات سیمان از استان همدان گفت: در هشت ماهه امسال ۱۲ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۶۴۴ دلار سیمان به وزن ۳۶۶ هزار تن از گمرک استان همدان به سایر کشورها صادر شده است.

وی با بیان اینکه سیمان با اختصاص ۱۳ درصد از صادرات کل استان همدان به خود در رتبه سوم کالاهای صادراتی استان همدان قرار دارد، عنوان کرد: صادرات سیمان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته است.خشوعی با اشاره به اینکه سیمان صادراتی از گمرک استان همدان ۸۸ درصد از وزن کالاهای صادراتی استان همدان را به خود اختصاص داده است، افزود: سیمان استان همدان به کشورهای کویت، سومالی و عراق صادر شده است.

وی بیان کرد: عمده صادرات استان همدان به کشور عراق انجام می‌شود اما ایجاد کارخانه‌های تولید سیمان در کشور عراق و استان‌های مرزی سبب شده است تا صادرات سیمان استان همدان به کشور عراق کاهش یابد.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به مشکلات صادرات از گمرک همدان تصریح کرد: یکی از مشکلات صادرات در استان همدان گواهی مبدأ است و همچنین اداره استاندارد براساس شرح وظایف دقت بیشتری می‌کند که نارضایتی صادرکنندگان را به دنبال نداشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه صادرات در کمرگ استان و سایر سازمان‌های همجوار هیچ مانعی نداریم، ادامه داد: ترخیص کالای صادراتی در گمرک همدان یک ساعته و واردات حداکثر در ظرف سه روز انجام می‌شود.

خشوعی خطرنشان کرد: ۸۰ درصد محصولات کشاورزی استان همدان از سایر گمرکات صادر می‌شود چراکه یا خریدار محصول همدانی نیست و یا اینکه طبق قرارداد و درخواست خریدار، کالا در مرز ترخیص می‌شود