فصل تجارت: تنها 5 درصد سیمان دنیا در چرخه تجارت

فصل تجارت: تنها 5 درصد سیمان دنیا در چرخه تجارت : عنوان 
1396/11/11 : تاریخ انتشار

فصل تجارت - عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان کشور گفت: در حال حاضر کمتر از پنج درصد مجموع تولید سیمان دنیا روی ریل تجارت قرار می گیرد.
محمدرضا احسان فر در برنامه «راه ابریشم» رادیو اقتصاد افزود: ارزش کالای سیمان به نسبت هزینه های حمل و نقلی فی نفسه پائین و به عنوان یک کالای صادراتی در دنیا تعریف نمی شود.
وی همچنین اظهارداشت: طبق معمول سیمان به عنوان یک کالای لوکال در جهان تولید و مصرف می شود.
این عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان کشور با بیان اینکه سالانه 4.4 میلیارد تن سیمان در دنیا تولید می شود، گفت: میزان صادرات و واردات این کالا در بین کشورها سالانه کمتر از 200 هزار تن است.
وی در ادامه ضمن اشاره به این جمله که از بدو تاسیس شرکت صنایع سیمان زابل بنا شد 50 درصد از ظرفیت مجموعه مزبور روی ریل صادرات قرار گیرد، افزود: در نخستین سال تولید شرکت با 234 هزار تن صادرات سیمان قدم مثبتی در این مسیر برداشته شد.
احسان فر با بیان اینکه حجم صادرات شرکت صنایع سیمان زابل طی سال گذشته 724 هزار تن بوده است، اظهارداشت: امسال برنامه صادرات این مجموعه دستیابی به هدف 830 هزار تنی است.
وی همچنین با بیان اینکه صادرات سیمان ایران در سال 1393 نزدیک به 20 هزار تن رسید، گفت: این موفقیت مرهون تولید با رویکرد صادرات بوده است.
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان کشور افزود: حمایتی که دولت از ابتدای سال 90 تاکنون انجام داده میزان تولید سیمان با هدف صادرات در مملکت افزایش یافته است.
وی ضمن اشاره به ایجاد واحدهای صادراتی در اقصی نقاط حاشیه مرزهای کشور با هدف صادرات افزود: همزمان با تعریف این طرح بایستی برنامه های مناسبی جهت حفظ بازارهای صادراتی نیز پیش بینی و به مورد اجرا گذاشته می شد.
احسان فر اذعان داشت: متاسفانه به جهت نبود برنامه های مشخص در طول دوره ساخت و همینطور پس از بهره برداری این واحدها با افزایش تولید سیمان و همچنین کاهش مصرف داخلی به سبب رکود اقتصادی مواجه و در نتیجه رقابت منفی در بازارهای صادراتی فی مابین تولید کنندگان ایرانی شکل گرفت.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: این مسئله موجب از دست دادن مهمترین بازار صادراتی سیمان کشور یعنی عراق شد.
برنامه «راه ابریشم» کاری از گروه صنعت و بازرگانی به تهیه کنندگی مهرگان سوادکوهی یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 16.30 به مدت 25 دقیقه با هدف توسعه تجارت بین الملل به نفع بخش صادرات ایران به ویژه صادرات غیر نفتی و معرفی مقصدهای مناسب صادراتی کشور از رادیو اقتصاد پخش وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند