تسنیم: راه اندازی پروژه سیمان پلدختر مشروط به داشتن توجیه اقتصادی

تسنیم: راه اندازی پروژه سیمان پلدختر مشروط به داشتن توجیه اقتصادی : عنوان 
1396/12/12 : تاریخ انتشار

شهرستان پلدختر در جنوبی‌ترین منطقه لرستان واقع شده و در زمینه‌های مختلف دارای ظرفیت‌های متعددی برای سرمایه گذاری است ولی مسئولان تاکنون نتوانسته‌اند به نحو مطلوب از این ظرفیت‌ها در جهت رفع مشکل بیکاری جوانان این شهرستان استفاده کنند.

درسالی که براساس فرموده مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد، نشان از حساسیت موضوع “اشتغال” داشت اما مسئولان پلدختر اقدام موثری برای تحقق این شعار و اشتغال جوانان انجام ندادند و جوانان پلدختری همچنان برای پیدا کردن کار آواره شهرهای بزرگ و صنعتی هستند.

کلنگ زنی کارخانه سیمان پلدختر در سال ۸۵

کارخانه سیمان پلدختر که در سال ۱۳۸۵ برای تولید سیمان خاکستری معمولی با ظرفیت دو و نیم تن در این شهرستان کلنگ زنی شد می‌توانست با راه‌اندازی آن بیش از۳۰۰ شغل مستقیم ایجاد کند اما پس از گذشت ۱۲ سال، پیشرفت فیزیکی چندانی ندارد و مردم نیز از راه‌اندازی آن مایوس شده‌اند.

سرمایه ثابت این پروژه ۹ میلیارد و۲۸۹میلیون تومان بود و با ظرفیت اشتغال ثابت ۳۷۰ نفر مجوزات اولیه را گرفت اما  پس از گذشت چندین سال تنها  ۱۵.۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با توجه به مشکل اشتغال و وجود هزاران جوان بیکار در شهرستان پلدختر مسئولان باید روند احداث این نوع کارخانه‌ها را تسریع ببخشند.

سعیدملکشاهی رئیس سازمان صنعت، معدن، تجارت پلدختر در این زمینه گفت: سرمایه گذار کارخانه سیمان پلدختر براساس بررسی کارشناسان این سازمان حدود ۱۷ میلیارد تومان تاکنون هزینه کرده ولی مجری طرح ادعای هزینه کرد ۳۰میلیارد تومانی را دارد و این طرح تاکنون پیشرفت فیزیکی و ۱۵.۵ درصدی داشته‌ است.

بی‌رغبتی مسئولان بانک ملی برای اجرای پروژه

وی افزود: قراربوده تسهیلات ساخت کارخانه سیمان پلدختر از محل صندوق توسعه ملی وبانک ملی با تسهیلات  ۵۷۹میلیارد ریالی و ارزی ۵۲میلیون یورو تامین شود و طی مدت سه سال راه‌اندازی شود  که بانک ملی در زمان روسای  قبلی هیچ گونه رغبتی برای احداث کارخانجات سیمان نشان نداده و نسبت به پرداخت اعتبارو عقد قرارداد هیچ گونه اقدامی انجام نداده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن، تجارت پلدختر  عنوان کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذار صرفاً نسبت به احدث کارخانه سیمان تمایل دارد  نسبت به هرگونه تغییر در اجرای طرح جایگزین مخالفت  کرده و بعد ازتغییر مدیرعامل بانک ملی چند مورد وزیر اقتصاد مبنی بر توجیه پذیر بودن طرح مکاتبه و پیگیری شده و تا حدودی موافقت جهت  احداث از طریق فاینانس انجام گرفته که مرتب در حال پیگیری و اجرای طرح هستیم.

ادامه کار پروژه سیمان مشروط به داشتن توجیه اقتصادی

حمید رضا کاظمی نماینده پلدختر ومعمولان در مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با کارخانه سیمان پلدختر گفت: مشکلی در رابطه با بانک عامل آن که بانک ملی است وجود داشت که آن هم سرمایه گذار متعهد شده که ۶۰ درصد از تولید کارخانه سیمان پلدختر را بخرد؛ واین طرح اکنون در بخش فنی بانک ملی در حال بررسی است که اگر توجیه اقتصادی داشته باشداجرایی می‌شود باید منتظر تصمیم بانک باشیم و البته ما هم پیگیر هستیم که به نتیجه برسد.