هم نوا: “نفلین سینیت” سراب و کلیبر می‌تواند سیمان مورد نیاز کشور را تأمین کند

هم نوا: “نفلین سینیت” سراب و کلیبر می‌تواند سیمان مورد نیاز کشور را تأمین کند : عنوان 
1396/12/14 : تاریخ انتشار

به گزارش هم نوا، محمدحسین فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ مبنای قیمت بنزین را ۱۵۰۰ تومان، قطعی یارانه نقدی ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور و انتشار بی‌سابقه اوراق برای تأمین مالی قرار داده بود که طبیعتاً اگر این رویه مورد تصویب مجلس قرار می‌گرفت مشکلات بسیاری برای مردم می‌توانست ایجاد کند.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بنده به‌عنوان نماینده مردم با این پیشنهادات دولت در لایحه بودجه سال آینده مخالف بودم، افزود: با توجه به اینکه ابتدا لایحه بودجه به لحاظ ایراداتی که داشت کلیات در مجلس رد شد و اکنون‌که لایحه به تصویب رسیده آن‌هم تا حدی مورد قبول است می‌تواند منشأ خیر و برکتی در برخی زمینه باشد.

وی از تشکیل شورای معادن استانی در قالب برنامه که از سوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده خبر داد و گفت: پیش از اینکه شورای معادن استانی تشکیل شود تمامی تصمیمات در حوزه معادن در پایتخت انجام می‌گرفت و گاهاً اگر معدنی با مشکلی مواجه می‌شد برای رسیدگی به این مشکلات در شورای معادن کشور قریب به ۲ سال طول می‌کشید در حالی که این مشکل کلیه استان‌های دارای معدن کشور بود.

فرهنگی ادامه داد: با وجود اینکه برخی‌ها مخالف تشکیل شورای معادن استانی بودند ولی خوشبختانه این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصویب و جهت اجرا به دولت ابلاغ شد و تا به حال این شورا در آذربایجان شرقی چندین جلسه داشته که مشکلات معادن در زمان کمتری مورد رسیدگی قرار گرفته است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس بابیان اینکه معادن آذربایجان شرقی باید یک درصد درآمدهای خود را جهت جبران خسارت‌های جزئی، عمومی و آلایندگی‌ها اختصاص دهند، افزود: با تخصیص این‌یک درصد از درآمد می‌تواند زیرساخت‌های لازم را در شهرستان‌های دارای معدن اصلاح و تکمیل کند.

وی بیان داشت: هر معدنی که چه متعلق به دولت و چه بخش خصوصی باشد و مالک آن حتی در استان و شهرستان‌ها هم نباشد با مصوبه مجلس شورای اسلامی موظف است تا گردش مالی خود در شهرستان و استان انجام دهد. در صورتی با عمل به این مصوبه بانک‌ها در ارائه تسهیلات و رونق اقتصادی آثار و منافع مطلوبی بر جای خواهد گذاشت که البته این وظیفه شورای معادن آذربایجان شرقی است بر اجرای مصوبه اصرار و تحقق بخشد.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه استان آذربایجان شرقی جزو استان‌های دارای بزرگ‌ترین ذخایر معدنی است، گفت: اخیراً طرحی در راستای توسعه معادن در حال اجرا قرار گرفته که تاکنون فاز نخست آن اجرا و با اجرای کامل این طرح شاهد توسعه و تحول در معادن آذربایجان شرقی خواهیم بود.

فرهنگی در پایان سخنان خود به اجرای پروژه مجتمع‌های نفلین سینیت در شهرستان‌های سراب، ورزقان و کلیبر اشاره کرد و افزود: با تکمیل واحدهای تولیدی نفلین سینیت در شهرستان‌های سراب، ورزقان و کلیبر و ایجاد صنایع پایین‌دستی، آذربایجان شرقی می‌تواند سیمان مورد نیاز کشور را تأمین کند این در حالی است که تولید سیمان علاوه بر تأثیرگذاری در افزایش توان تولیدی در اجرای پروژه‌های راه‌سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد ضمن اینکه تولید آلومینای بخش صنایع از دیگر مزیت‌های نفلین سینیت است.