خبر: مشوق صادرات دریایی برای سیمانی ها

خبر: مشوق صادرات دریایی برای سیمانی ها : عنوان 
1397/01/25 : تاریخ انتشار

رییس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در نامه‌ای به رئیس اتاق بازرگانی شیراز و مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، مشوق‌های جدید صادرات سیمان فله برای پنج مقصد بنادر کشورهای قطر، کویت، عمان، هند و سریلانکا را اعلام نمود. براساس این نامه صادرات سیمان فله، به این کشور-ها از سه بندر عباس، امام و عسلویه مشمول تخفیف ۳۰ درصدی در هزینه کرایه حمل و نقل و همچنین سه بار در ماه از بنادر ذکر شده صورت خواهد گرفت.

سیمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان نیازهای اساسی فعالیت‌های سازه‌ای مطرح است. به طوری که جز در بخش ساختمان، در اجرای پروژه‌های عمرانی و زیربنایی، راه‌سازی، سدسازی، کانال‌کشی نیز نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. در چند سال اخیر کاهش چشمگیر بودجه عمرانی که ناشی از رکود اقتصادی کل کشور است، باعث کاهش ساخت و ساز و در نتیجه کاهش تقاضای داخلی سیمان شده است.

اما در ارتباط با بازار صادراتی سیمان باید گفت که وضعیت صادرات سیمان به کشور عراق و به‌دنبال آن کاهش میزان صادرات به این کشور در نیمه اول سال ۹۶ به دلیل مسائل امنیتی و افزایش تعرفه‌های گمرکی و ممنوعیت صادرات سیمان به عراق در نیمه دوم سال، باعث کم فروغ شدن صادرات این محصول در سال اخیر شده است. این در حالی است که شروع طرح‌های توسعه‌ای در کشور عراق می‌توانست یکی از عوامل افزایش صادرات سیمان ایران به عراق باشد. صادرات به افغانستان نیز ممانعت‌های خاص خود از جمله تخلیه و بارگیری مجدد در مرز‌ها و گرفته شدن سهم بازار ایران توسط چین را دارد. از این رو کم کم شرکت‌های تولید کننده سیمان به این موضوع پی بردند که یکی از راه‌های برون رفت از این وضعیت اقدام به سرمایه‌گذاری در سایر کشورها است.

لازم به ذکر است حجیم و سنگین بودن سیمان و هزینه بالای حمل آن نسبت به بهایی که دارد، باعث شده این محصول کالایی منطقه‌ای با قابلیت صدور کمتر به مناطق دورتر محسوب شود. البته کارخانه‌هایی که در نزدیکی نقاط مرزی قرار دارند از این قاعده مستثنا هستند. بخش هزینه‌های کرایه حمل‌ونقل حدود ۴۰ درصد از ارزش صادرات را دربر می‌گیرد. که با تخصیص این تخفیف ۳۰ درصدی و سه بار در ماه برای پنج کشور مذکور، حمل‌ونقل برای کالاهایی مانند سیمان فله که سهم این هزینه در بهای تمام شده آن قابل توجه است، می‌تواند پیامد افزایش صادرات چندین میلیون تنی را به همراه داشته باشد. از این رو رشد تقاضای جدید منجر به افزایش ظرفیت تولید و سودآوری صنایع وابسته به این صنعت خواهد شد.

علاوه بر آن رشد این روز‌های نرخ ارز، این خوشبینی ایجاد کرده است که با اعمال این مشوق برای سیمان فله، شرکت‌های مرتبط با افزایش صادرات خود به این پنج کشور، تعدیل مثبتی در سود خود داشته و تا حد قابل توجهی از رکود در معاملات خود دور شوند. البته نباید فراموش کرد این نوسانات نرخ ارز باعث افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود. از این رو باید انتظار داشت که با این افزایش نرخ ارز، رشد صادرات باید آنقدر قابل توجه باشد که بتواند افزایش هزینه‌ها را نیز جبران کرده و به رشد سودآوری شرکت‌ها بینجامد.

گفتنی است که در حال حاضر این نامه تنها به چند شرکت‌ زیرمجموعه شرکت سیمان فارس و خوزستان رونوشت شده است اما خبرها حاکی از این موضوع است که در آینده نزدیک سایر شرکت‌های سیمانی نیز می توانند از این مشوق صادراتی بهره‌مند شوند