جام نیوز: عراق از واردات سیمان جلوگیری می‌کند

جام نیوز: عراق از واردات سیمان جلوگیری می‌کند : عنوان 
1397/02/14 : تاریخ انتشار

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان، با اشاره به تولید سیمان در کشور، اظهار کرد: تولیدکنندگان سیمان در سال ۹۶ موفق شدند ۵۹ میلیون و ۳۴۰ هزار تن کیلنکر ماده اصلی تولید سیمان و حدود ۵۶ میلیون تن سیمان نیز در کشور تولید کنند.

 

به گزارش تجارت‌نیوز، دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به ظرفیت اسمی تولید سیمان در کشور، تصریح کرد: ظرفیت اسمی تولید در کشور ۸۴.۵ میلیون تن است و با توجه به نیاز کشور حدود ۶۰ میلیون تن تولید که ۷۰ درصد در بازارهای داخلی و مابقی در کشورهای اطراف صادر شده است.

 

وی با بیان اینکه عمده تولید سیمان در کشور استفاده می‌شود، تصریح کرد: ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن سیمان تحویل بازارهای داخلی شده است و حدود ۶۳۰۰ تن به کشورهای همسایه صادر شده است.

 

به گفته وی؛ به دلیل ناامن بودن سوریه صادرات به این کشور صورت نمی‌گیرد و در صورت تأمین امنیت از سال جاری صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.

 

شیخان با اشاره به کاهش صادرات سیمان به عراق، تصریح کرد: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر به این کشور صادر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز در تولید سیمان تاثیر ندارد، بیان کرد: با خودکفایی تولید سیمان و مواد اولیه آن، صادراتی از کشورهای خارجی صورت نمی‌گیرد و افزایش قیمت ارز تاثیری در این بازار ندارد.

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به افزایش نرخ آرزو تاثیر مثبت آن بر صادرات، تاکید کرد: افزایش نرخ ارز برای تولیدکنندگان داخلی مشوق بسیار خوبی است که می‌تواند باعث افزایش تولید و تلاش برای حضور بهتر در بازارهای بین المللی شود.

 

شیخان با بیان اینکه رونق بازار مسکن در گرو تصمیمات دولت است، گفت: از سال ۹۳ پایان ساخت و سازهای مسکن مهر و رکورد در ساخت و سازهای بخش خصوصی، کاهش تقاضا برای سیمان را به همراه داشت که نیاز است دولت برای رونق مسکن اقداماتی را انجام دهد.