فصل اقتصاد: صادرات سیمان در بهار رونق گرفت

فصل اقتصاد: صادرات سیمان در بهار رونق گرفت : عنوان 
1397/04/26 : تاریخ انتشار

در سال گذشته 429 میلیون دلار سیمان صادر شده است. امسال تنها در بهار صادرات بیش از 124 میلیون دلار سیمان و کلینکر به ثبت رسیده است.
سیمان از صنایعی است که از رکود نیم دهه ای ساخت و ساز آسیب دیده است. تولید داخلی سیمان که در اواسط دهه 80 با افتتاح واحدهای جدید شدت گرفت در نیمه دهه 90 به رکود و و کاهش تقاضا رسید. از سال 93 به بعد صنعت سیمان تلاش کرد صادرات در قالب کلینکر را افزایش دهد. افتتاح آسیاب سیمان در مقاصد صادراتی مثل عراق از جمله اقدامات موثر در افزایش سهم این محصول در سبد صادرات بود اما افزایش تعرفه واردات سیمان ایرانی از سوی دولت عراق به منظور حمایت از تولید داخل و عدم صدور مجوز برای ایجاد آسیاب جدید بازار سیمان ایرانی در عراق را کوچک کرد. در دو سال گذشته بحث از تشدید حمایت های دولتی به منظور ایجاد بازارهای صادراتی جدید به میان آمد و حتی فعالان عرصه صنعت سیمان از صادرات محصول به قاره آفریقا خبر دادند.
تازه ترین آمار گمرک اما نشان می دهد که صادرات سیمان در سه ماه اول سال جاری افزایش یافته است. در بهار سال 97 در مجموع سه میلیون و 636 هزار تن انواع سیمان و کلینکر از ایران صادر شده است که ارزش دلاری آن رقمی نزدیک به 124 میلیون و 312 هزار دلار است و سهم کلینکر از این میزان، یک میلیون و 684 هزار تن به ارزش 47 میلیون و 639 هزار دلار است. در بهار 97 غیر از عراق و افغانستان، سیمان ایرانی به کویت و بنگلادش هم صادر شده است. 27 میلیون دلار از مجموع کل صادرات سیمان ایران به کویت صادر شده و بازار عراق و افغانستان سهم 20 میلیون دلاری را کسب کرده است و صادرات به بنگلادش بیش از 15 میلیون دلار عاید صنعت سیمان ایران کرده است.
در سال 96 حدود 12.6 میلیون تن سیمان به ارزش 429 میلیون دلار صادر شده است. سیمان ایران در سال 2016 میلادی 1.84 درصد از کل صادرات این محصول در دنیا را به خود اختصاص داده که این رقم نسبت به سال ماقبل آن 0.26 درصد کاهش را نشان می دهد. ایران هفتمین تولیدکننده سیمان دنیا در سال 2015 است که دست کم به 27 کشور خارجی سیمان صادر می کند