اقتصادآنلاین: صادرات سیمانی‌ها افزایش یافت

اقتصادآنلاین: صادرات سیمانی‌ها افزایش یافت : عنوان 
1397/05/03 : تاریخ انتشار

علی‌محمد بد، مدیرعامل هلدینگ سیمانی غدیر در گفت و گو با اقتصاد آنلاین وضعیت شرکت‌های سیمانی در سال جاری را مورد بررسی قرار داد. به گفته او وضعیت صادرات شرکت‌های سیمانی از ابتدای سال ۹۷ مطلوب‌تر از قبل بوده است. او توضیح داد: برای تولید سیمان حدود یک دلار ارز مصرفی داریم ولی برای صادرات، کلینکر را حدود ۲۴ دلار و سیمان را حدود ۳۰ دلار صادر می‌کنیم. میزان کل صادرات سیمان و کلینکر در سه ماهه نخست سال جاری نزدیک به سه میلیون تن بوده است.

او ادامه داد: سیمانی‌ها در گروه ۳ یعنی ارز توافقی قرار گرفته‌اند، بنابراین اگر نرخ دلار توافقی حدود ۷۵۰۰ تومان باشد، قیمت‌ها در صادرات تقریبا نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد. باید توجه داشت که هم حجم صادرات با افزایش همراه بوده (به طوری که صادرات کلینکر بین هشت تا ۹ درصد افزایش یافته) و هم قیمت متعادل‌تر شده و بنابراین امکان صادرات بیشتر شده است. در حال حاضر وضعیت سیمانی‌ها به‌خصوص واحدهایی که در جنوب هستند و امکان صادرات دارند، مطلوب‌تر شده است.

این مقام مسئول درخصوص احتمال افزایش نرخ سیمان در آینده گفت: با توجه به وضعیت کنونی و پیش‌بینی تورم بین ۳۵ تا ۴۰ درصد، قیمت سیمان هم به طور قطع بالا می‌رود؛ حداقل اتفاقی که خواهد افتاد این است که کارخانجات نسبت به حذف تخفیف اقدام می‌کنند و تولیدات را با قیمت بالاتری می‌فروشند؛ برخی شرکت‌ها تا ۳۰ درصد تخفیف می‌دادند که این تخفیف‌ها به طور کامل حذف می‌شود.او در رابطه با ارز دریافتی شرکت‌های سیمانی گفت: این شرکت‌ها جزو گروه سوم هستند. در رابطه با ارز دریافتی چند حالت عمل می‌شود؛ بعضی از شرکت‌ها به دلار آزاد می‌گیرند، بعضی نیز به کسی دیگر (تاجر) می‌دهند تا صادر کند و پروانه به نام او می‌شود اما گران‌تر از بازار داخل می‌فروشند. گروهی هم صادر می‌کنند و پروانه را به نام خودشان می‌گیرند که در شبکه سنا می‌آید. گفته شده که گروه ۳ می توانند با ارز توافقی بفروشند که رقمی بین ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان می‌شود.

بُد در رابطه با احتمال افزایش مصرف سیمان در کشور با توجه به رشد بازار مسکن گفت: در این رابطه نمی توان چندان دقیق صحبت کرد و در این راستا باید تعداد پروانه های ساختمانی اضافه شود. اگر به این صورت باشد، از آنجا که مردم در حال تبدیل پول نقد خود به کالا هستند، ساخت و ساز را هم شروع خواهند کرد. گفته شده که تعداد پروانه‌ها در سه ماهه اخیر نسبت به دوره قبل ۱۷ درصد اضافه شده که این خود نشان دهنده رشد در آینده است.