فارس: بزرگ‌ترین کارخانه سیمان آسیای مرکزی در ازبکستان احداث می‌شود

فارس: بزرگ‌ترین کارخانه سیمان آسیای مرکزی در ازبکستان احداث می‌شود : عنوان 
1397/05/06 : تاریخ انتشار

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، بزرگ ترین کارخانه سیمان آسیای مرکزی در ناحیه «شیرآباد» استان «سرخان دریا» ازبکستان در پایان ماه آگوست سال جاری میلادی احداث می‌شود.

این کارخانه سیمان به ارزش بیش از 121 میلیون و 800 هزار دلار پس از راه‌اندازی می‌تواند سالانه یک میلیون و 500 هزار تن سیمان تولید کند.

این کارخانه با کمک 24 میلیون و 400 هزار دلار کارخانه ذوب آهن «آلمالیق»، وام 90 میلیون دلاری بنیاد بازسازی و توسعه ازبکستان و 110 میلیون و 600 هزار دلار وام جذب شده از بانک‌های تجاری احداث خواهد شد.  

هم اکنون در ازبکستان 5 کارخانه بزرگ تولید سیمان از جمله «قیزیل قم سیمان»، «آهنگران سیمان»، «قواسای سیمان»، «بیک آباد سیمان»، «کارخانه سیمان جزخ» و همچنین برخی کاخانه‌های کوچک فعالیت می‌کنند.

ظرفیت کلی آنها از سطح 8 میلیون و 500 هزار تن در سال فراتر می‌رود.

برنامه ریزی شده در 5 سال آینده در ازبکستان حجم تولید سیمان 2 برابر تا 17 میلیون تن در سال افزایش یابد.  

نمایندگان حوزه سیمان برنامه ریزی کرده‌اند طی چند سال آینده چندین کارخانه سیمان احداث کنند.

به طور مثال، شرکت «یوروسیمان گروپ» روسیه برای ایجاد سیمان به ظرفیت 2 میلیون و 400 هزار تن در سال معادل 220 میلیون دلار سرمایه گذاری می‌کند.  

همچنین 2 کارخانه سیمان دیگر را سرمایه گذاران چینی احداث می‌کنند.

نخستین کارخانه سیمان به ظرفیت یک میلیون تن و به ارزش 108 میلیون دلار بر پایه کارخانه Xin Lei در ناحیه «آهنگران» و دیگر کارخانه به ظرفیت یک میلیون تن و به ارزش 100 میلیون دلار در «آهنگران شیفیر» احداث خواهد شد.