فارس نیوز: بزرگ‌ترین کارخانه سیمان آسیای مرکزی در ازبکستان احداث می‌شود

فارس نیوز: بزرگ‌ترین کارخانه سیمان آسیای مرکزی در ازبکستان احداث می‌شود : عنوان 
1397/05/10 : تاریخ انتشار

بزرگ ترین کارخانه سیمان آسیای مرکزی در ناحیه «شیرآباد» استان «سرخان دریا» ازبکستان در پایان ماه آگوست سال جاری میلادی احداث می‌شود.

این کارخانه سیمان به ارزش بیش از ۱۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار پس از راه‌اندازی می‌تواند سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن سیمان تولید کند.

این کارخانه با کمک ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار کارخانه ذوب آهن «آلمالیق»، وام ۹۰ میلیون دلاری بنیاد بازسازی و توسعه ازبکستان و ۱۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار وام جذب شده از بانک‌های تجاری احداث خواهد شد.

هم اکنون در ازبکستان ۵ کارخانه بزرگ تولید سیمان از جمله «قیزیل قم سیمان»، «آهنگران سیمان»، «قواسای سیمان»، «بیک آباد سیمان»، «کارخانه سیمان جزخ» و همچنین برخی کاخانه‌های کوچک فعالیت می‌کنند.

ظرفیت کلی آنها از سطح ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال فراتر می‌رود.

برنامه ریزی شده در ۵ سال آینده در ازبکستان حجم تولید سیمان ۲ برابر تا ۱۷ میلیون تن در سال افزایش یابد.

نمایندگان حوزه سیمان برنامه ریزی کرده‌اند طی چند سال آینده چندین کارخانه سیمان احداث کنند.به طور مثال، شرکت «یورو سمنت» روسیه برای ایجاد سیمان به ظرفیت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در سال معادل ۲۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می‌کند.

همچنین ۲ کارخانه سیمان دیگر را سرمایه گذاران چینی احداث می‌کنند.

نخستین کارخانه سیمان به ظرفیت یک میلیون تن و به ارزش ۱۰۸ میلیون دلار بر پایه کارخانه Xin Lei در ناحیه «آهنگران» و دیگر کارخانه به ظرفیت یک میلیون تن و به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار در «آهنگران شیفیر» احداث خواهد شد.