ایران آنلاین: آهن و سیمان فونداسیون گرانی مسکن

ایران آنلاین: آهن و سیمان فونداسیون گرانی مسکن : عنوان 
1397/05/15 : تاریخ انتشار

بازاری که می‌گویند بیشترین تأثیر را بر قیمت نهایی مسکن گذاشته است. فعالان بازار اعتقاد دارند که موج گرانی مسکن از رشد قیمت آهن کلید خورد. سال گذشته بود که زمزمه افزایش قیمت شنیده شد و ماه‌های اخیر به اوج خود رسید. در برخی از محصولات رشد قیمت بیش از 60 درصد بوده است. اگر بخواهیم به زبان ارقام صحبت کنیم، میلگرد 2500 تومانی اوایل سال‌جاری این روزها خوشبینانه به کیلویی 5500 تومان رسیده است.
تیرآهن‌های پرمصرف در ساخت مسکن هم جهش قیمت را تجربه کردند. تیرآهن 14 که هر شاخه آن ماه‌های گذشته 410 هزار تومان بود، در آخرین قیمت‌گیری ما به 810 هزار تومان رسیده است. کالایی که در داخل کشور تولید می‌شود مدتی است که اسیر افزایش قیمت ارز شده است. البته به اعتقاد کارشناسان، نرخ ارز در قیمت‌ها بی‌تأثیر نیست چرا که در مواد اولیه محصولات فولادی وابستگی‌هایی وجود دارد. شرکت‌های فولاد ساز کشور طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت 97 بیش از 4 میلیون و 258 هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم سال 96، 3 میلیون و 526 هزار تن بود. علاوه بر این طی 2 ماهه نخست امسال، 3 میلیون و 407 هزار تن انواع محصولات فولادی (کلاف، تیرآهن، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار و غیره) در کشور تولید شد که در مقایسه با سال گذشته رشد 5 درصدی را نشان می‌دهد.
وزارت صنعت هنوز رقم تولید محصولات فولادی برای ماه‌های اخیر را اعلام نکرده است اما گفته می‌شود اعداد تولید روند کاهشی داشته و عامل اصلی آن افزایش قیمت ارز است.
نقش سیمان در گرانی مسکن
 به غیر از آهن‌آلات که گفته می‌شود در حوزه مسکن سهم بالایی دارد برخی‌ها افزایش 12درصدی قیمت سیمان را هم در گرانی مسکن بی‌تقصیر نمی‌دانند. علی محمد بُد کارشناس حوزه مسکن، سهم سیمان در ساخت مسکن را جزئی می‌داند و به «ایران» می‌گوید: افزایش 12درصدی قیمت سیمان تأثیری بر قیمت نهایی مسکن ندارد. در هر متر مربع بنا 4 کیسه سیمان 50 کیلویی استفاده می‌شود. اگر هر کیسه سیمان را 8هزار تومان در نظر بگیریم قیمت 32هزار تومان بر هر مترمربع چه تأثیری می‌گذارد. این عدد گویای آن است که سیمان در قیمت‌ها نقش‌آفرین نیست. اما در ساخت مسکن آهن‌آلات، لوله، میلگرد و پروفیل بیشترین تأثیر را دارد.
وی ادامه داد: سازنده مسکن برای ساخت مسکن بدون زمین، اگر لوکس باشد متری 3میلیون تومان و اگر معمولی باشد بین 1.5تا 2میلیون تومان پول می‌گیرد از این‌رو دلایل افزایش قیمت مسکن و اینکه چه اتفاقی برای بازار مسکن رخ خواهد داد را باید از حوزه‌هایی پرسید که بر ساخت و قیمت نهایی مسکن اثرگذار هستند. در حال حاضر قیمت یک تن سیمان با وجود افزایش قیمت در حدود 130 هزار تومان است و هیچ کالایی با این قیمت ناچیز یافت نمی‌شود. در این حوزه سرمایه‌گذاری وسیعی صورت گرفته است لذا ما با بحران و کمبود روبه‌رو نمی‌شویم.
سهم 8 درصدی آهن در قیمت مسکن
محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن‌فروشان هم که این روزها از افزایش 45 تا 50 درصدی قیمت‌ها صحبت می‌کند، در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: افزایش قیمت آهن 8 درصد قیمت واحدهای مسکونی است. لذا باید رشد قیمت مسکن و تغییراتی  را که در این حوزه رخ داده است از عرضه‌کنندگان مسکن جویا شویم. چند وقتی است که سازندگان مسکن دست به عصا شده‌اند و در فروش مسکن تعلل می‌کنند. آنها به خاطر افزایش قیمت‌ها می‌ترسند خانه‌های خود را بفروشند و دیگر نتوانند ساخت و ساز داشته باشند. لذا کمبود عرضه باعث شده، تقاضا زیاد شود و در نهایت گرانی دامنگیر واحدهای مسکونی شود. وی ادامه داد: حدود ۲۰ درصد از هزینه ساخت و ‌ساز صرف آهن می‌شود لذا رشد 45 تا 50 درصدی قیمت‌ها تنها 8 درصد از گرانی‌هاست. تا زمانی که ارزش ریال حفظ و تثبیت نشود گرانی‌ها ادامه خواهد داشت و هیچکس نمی‌تواند وعده از کاهش قیمت‌ها بدهد یا پیش‌بینی از بازار داشته باشد.
رئیس اتحادیه آهن‌فروشان می‌گوید: ما وابستگی زیادی به واردات مواد اولیه نداریم. ۹۵ درصد از مواد اولیه چون سنگ‌آهن، زغال سنگ و گاز تولید داخل هستند. بنابراین نباید با افزایش نرخ ارز، گرانی داشته باشیم. تقریباً نیمی از محصولات تولیدی، صادر می‌شود؛ لذا در قبال این صادرات ارز دریافت می‌کنیم و بورس کالا برای قیمت‌گذاری در تابلو بورس، قیمت‌های جهانی را مورد توجه قرار می‌دهد که این به ضرر مصرف‌کننده داخلی خواهد بود.
مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در مصاحبه‌ای کوتاه با «ایران» می‌گوید: ما به‌دنبال این هستیم که محصولات فولادی با قیمت ارزان تری به دست مصرف‌کننده برسد و در این باره عرضه در بورس کالا را دنبال می‌کنیم. وی در مورد اینکه آیا بازار با کمبود محصولات فولادی روبه‌رو است، گفت: در بازار کمبود محصولات فولادی نداریم. هر میزان که تقاضا وجود داشته باشد عرضه هست. اکنون به غیر از تأمین داخلی، صادرات هم صورت می‌گیرد. ۵۰ درصد تولیدات داخل صادر می‌شود تا کارخانه‌ها به حیات خود ادامه دهند.
طبق آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران طی 2 ماهه سال‌جاری، یک میلیون و 214 هزار تن شمش و 413 هزار تن انواع محصولات فولادی صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و 84 هزار تن شمش و 180هزار تن محصولات فولادی) به ترتیب 12 درصد 129 درصد رشد داشته است.
نگرانی فعالان بازار آهن
محمد رضایی یکی از فعالان بازار آهن به «ایران» می‌گوید: ما این روزها جملات مشابهی را ازهم صنفی‌ها خود می‌شنویم. باید به این صنف حق داد که نگران وضعیت بازارشان باشند. از آنجا که بازار در بی‌ثباتی به سر می‌برد، فروشنده نگران است کالایی  را که صبح فروخته  بعدازظهر نتواند با همان قیمت، بخرد یا جایگزین کند.
رضایی خاطرنشان کرد: برخی از کارخانجات فروش خود را متوقف کردند و بهانه‌هایی می‌آورند که واقعی نیست. می‌گویند به‌خاطر قطعی برق تولید نداشتند یا انبارشان خالی است. با تمام این اوصاف کارخانجات دیگری هستند که نیاز بازار را تأمین کنند. از این‌رو ما نگرانی نداریم. تنها دغدغه این روزهای بازاریان نوسان قیمت است.
وی با بیان اینکه ما از کارخانه تا مغازه تنها بین 2 الی 3 درصد سود دریافت می‌کنیم، گفت: قیمت تمام محصولات فولادی گران شده است. قیمت میلگرد از 2500 تومان اوایل سال‌جاری به 5500 تومان رسیده است. تیرآهن 14 ازشاخه‌ای 410 هزار تومان به 810 هزار تومان رسیده است. تیرآهن 16 از 570 هزار تومان رقم 910 هزار تومان هم رد کرده است. تیرآهن 18 هم به قیمت یک میلیون و 70 هزار تومان عرضه می‌شود. این در حالی است که نوعی از تیرآهن شاخه‌ای 600 هزار تومان بود.
افسوس برای احتکار
 سازندگان مسکن از وضعیت موجود گلایه‌های متعددی دارند و افسوس می‌خورند از اینکه در روزهایی که می‌توانستند با ارز 3500تومانی تیرآهن و میلگرد احتکار نکردند. وجود چنین فضایی در کشور باعث شده که برخی‌ها همچنان به‌دنبال خریدهای بیش از نیاز خود باشند. لذا یکی از ضرورت‌هایی که در این بازار حس می‌شود و کارشناسان هم بر آن تأکید دارند، شفاف صحبت کردن با مردم است. اگر سازندگان مسکن بدانند و اطمینان پیدا کنند که قیمت بیش از این افزایش پیدا نمی‌کند و فضای آرام در این حوزه ایجاد خواهد شد دیگر خبری از خریدهای چند میلیونی به خاطرافزایش قیمت نخواهد  بود.