اقتصاد: صادرات 159 میلیون دلاری سیمان در سه ماه

اقتصاد: صادرات 159 میلیون دلاری سیمان در سه ماه : عنوان 
1397/05/17 : تاریخ انتشار

نشست ستاد تنظیم بازار ظهر امروز با دستور کار بررسی قیمت سیمان، مرغ و گوشت قرمز و به ریاست معاون امور اقتصادی استاندار برگزار شد.

در ابتدای این نشست داریوش دیودیده رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تأکید استاندار مبنی بر توجه به بازار استان و جلوگیری از احتکار کالا و پرهیز از هرگونه سودجویی گفت: در این هفته شاهد افزایش قیمت سیمان، مرغ و گوشت قرمز بودیم.

این مسؤول با اشاره به تولید سیمان توسط کارخانه مارگون و یاسوج ظرفیت تولید روزانه سیمان مارگون را ۳ هزار و ۳۰۰ تن و سیمان یاسوج را ۷۰۰ تن در روز عنوان کرد و گفت: قیمت هر پاکت سیمان ۱۰ هزار و ۱۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ به دست مشتری رسید، ضمن اینکه قیمت درب کارخانه این محصول ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.

دیودیده با اشاره به اینکه ظرف ۲۰ روز اخیر قیمت سیمان تولید استان ۱۲ درصد افزایش داشته افزود: کارخانجات سیمان استان معتقد هستند که قیمت سیمان باید بیشتر افزایش پیدا کند در حالی که مردم هم انتظار دارند از این دو کارخانه استان نفع ببرند.

در ادامه این نشست علی‌پور نماینده کارخانه سیمان یاسوج گفت: قیمت سیمان از سال ۹۵ تاکنون افزایشی نداشته، از سوی دیگر سیمان این کارخانه با تخفیف ۲۰ تا ۴۰ درصد به بازار عرضه شد.

وی عنوان کرد: طبق تصمیم وزارت صنعت و معدن قیمت سیمان سالانه باید ۶ درصد افزایش پیدا کند اما در طول ۳ سال اخیر افزایش قیمتی نداشتیم که در سال ۹۷، قیمت سیمان به جای ۱۲ درصد باید ۱۸ درصد افزایش پیدا می‌کرد.

نماینده کارخانه سیمان یاسوج گفت: این کارخانه حدود ۶ تا ۷ میلیارد تومان به دستگاه‌های خدمات‌رسان بدهکار است و چند روز پیش که خواستیم حقوق کارگران را پرداخت کنیم گفتند خدمات ما را قطع می‌کنند.

نماینده سیمان مارگون هم در این نشست بیان کرد: برای ایجاد نقدینگی محصولات را زیر ۳۰ تا ۴۰ درصد به بازار عرضه کردیم، سال گذشته ۳ میلیارد تومان بدهی به شرکت گاز و ۴ ماه هم معوقی حقوق کارکنان را داشتیم.

اما جعفر گوهرگانی معاون اقتصادی استاندار که در این نشست حضور داشت در پاسخ به ادعای افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان گفت: سیمان ۳۵ درصد افزایش یافته است چرا که سیمان یاسوج که ۲۰ روز پیش ۷۲۰۰ درب کارخانه بود و ۷۵۰۰ قیمت عامل فروش بود یا سیمان مارگون که ۷۷۰۰ و ۸۰۰۰ هزار تومان بود به یکباره تا این میزان افزایش داشته باشد.

وی عنوان کرد: منکر سخنان نمایندگان کارخانه‌های سیمان یاسوج و مارگون برای افزایش قیمت نمی‌شویم اما در آیتم‌هایی مانند هزینه کارگری، استخراج از معدن، بیمه، مالیات و ارزش افزوده افزایشی نداشتیم لذا کارخانجات سیمان ۳۵ درصدی قیمت سیمان را افزایش دادند و ۱۰۰ درصد تخلف مرتکب شدند.

این مسؤول تصریح کرد: قیمت سیمان یاسوج مانند سیمان رامهرزو بهبهان است و من ندیدم سیمان یاسوج محصولات خود را با تخفیف ارائه دهد، افزایش قیمت کارخانجات استان در این مقطعی که دشمنان در تلاش برای ایجاد یاس و ناامیدی در کشور و پیاده کردن اهداف خود است توجیه‌پذیر نیست.

گوهرگانی عنوان کرد: کارخانجات سیمان استان باید ۱۲ درصد افزایش قیمت محصولات خود را داشته باشند، محصولات خود را در سایر استان‌ها با قیمت مصوب اتحادیه به فروش برسانند اما در خود استان باید به نحوی قیمت محصولات را افزایش دهند که سبب نارضایتی مردم نشود.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های خدمات‌رسان خارج از مصوبه ستاد تسهیل حق قطع خدمات واحدها را ندارند، افزود: پیمانکار و فروشنده و همه کسانی که در جلسه هستند می‌دانند قیمت سیمان بدون رضای خداست. افزایش ۳۵ درصدی قیمت سیمان در حالی صورت گرفته که ۹۰ درصد مواد این واحدها از خود استان تامین می‌شود کارخانجات استان بر اساس چه مصوبه‌ای ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ محصولات خود را افزایش داده‌اند.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد دستگاه‌های استان و خود ستاد تنظیم بازار را از مقصران اصلی افزایش خودسرانه قیمت سیمان دانست و گفت: اشتباه از ما بود که روز اول جلوی تخلف را نگرفتیم که به همین منظور کمیسیونی برای تعیین قیمت سیمان تشکیل می‌شود تا زمان تشکیل این کمیسیون حداکثر قیمت فروش سیمان به عاملین باید ۱۲ درصد باشد.

این مسؤول عنوان کرد: قیمت سیمان ۱۲ درصد نسبت به اسفند ماه سال گذشته به عاملین فروخته شود و عاملین هم می‌توانند با افزایش ۱۲ درصدی به مردم عرضه کنند، بر این اساس کرایه حمل سیمان از مارگون به یاسوج ۴۰۰ و کرایه تخلیه بار هم ۲۰۰ تومان اعمال می‌شود