اقتصاد: بررسی چالش های صنعت سیمان در صورت قطع روابط تجاری عراق با ایران

اقتصاد: بررسی چالش های صنعت سیمان در صورت قطع روابط تجاری عراق با ایران : عنوان 
1397/05/29 : تاریخ انتشار

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، تولید سیمان از 34 میلیون تن سال 95 به 33 میلیون تن در سال 96 کاهش یافت و  طبق بررسی های انجام شده تولید سیمان کشور از سال 91 به بعد روند نزولی به خود گرفته و دلیل اصلی آن رکود در بخش ساختمان و اعمال تعرفه‌های وارداتی به ویژه در کشور عراق است که این صنعت را بیش از پیش با حواشی و چالش مواجه کرده است.

طی هفته های اخیر پس از اعمال دور اول تحریم ها علیه ایران، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق گفت: ما با وجود مخالفت با تحریم ها علیه ایران اما چاره ای نداریم که به آن بپیوندیم. حیدرالعبادی پس از آن ادعای خود را اصلاح نمود و اظهار داشت: عراق تنها مبادلات دلاری با ایران را حذف خواهد کرد.

بر همین اساس حواشی در خصوص شرکت های سیمانی که بیشترین صادرات خود را به مقصد عراق انجام می دادند و سهام آنها در بورس اوراق بهادار نیز معامله می شود، بیش از پیش قوت گرفت. در همین راستا نورالدین اشرفی مدیر کل فروش و بازاریابی شرکت سیمان غرب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد گفت: رابطه تجارت ما با کشور عراق یک رابطه یک طرفه است. در حال حاضر نیز عنان کار به دست این کشوراست.

همچنین  با توجه به شرایط جدید، روند فعالیت های تجاری در حوزه سیمان با این کشور به نحو مطلوبی انجام می شود و در مقایسه با قبل وضعیت تقاضا بهتر شده است. اما در واقع امنیتی برای رابطه بلند مدت با این کشور وجود ندارد.

اشرفی اظهار داشت: از طرفی کشور عراق به پشتوانه این تحریم ها در حال بهانه تراشی است و از سوی دیگر میزان تولیدات سیمان نیز در عراق به نقطه ای رسیده است که می توان گفت، اقلیم کردستان در حوزه سیمان به خودکفایی رسیده اند و به صورت کلی وجود چنین شرایطی آینده صادرات سیمان با عراق را دچار ابهام نموده است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که در صورت قطع روابط تجاری و بین المللی با عراق، شرکت های سیمانی از جمله سیمان غرب چه برنامه و راهکاری دارد، گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس و آفریقایی متقاضی خرید سیمان هستند اما با توجه به اینکه هزینه های حمل و نقل سیمان در فواصل 200 تا 300 کیلیومتری حدود 30 درصد قیمت تمام شده را به خود اختصاص می دهد و مقرون به صرفه است اما صادرات سیمان به کشورهای دورتر ارزش افزوده ای ایجاد نخواهد کرد و در حال حاضر شرکت سیمان غرب جایگزین دیگری جز عراق ندارد.

اشرفی در همین راستا افزود: با فرض اینکه مشکل ارتباط تجاری با عراق یا هر کشور دیگری حل و فصل شود، مسئله مهم دیگرطرقه وصول وجه عایدی فروش حاصل از صادرات است. چرا که مشکل تحریم بانکی یکی از موانع بزرگ جا به جایی ارز بین ایران و سایر کشورهاست. امیدواریم وزارت صمت با ارائه برنامه های مناسب مشکلات پیش روی صنعت سیمان را مرتفع نماید.

مدیرکل فروش و بازاریابی شرکت سیمان غرب در خصوص اینکه میزان صادرات سالانه به عراق چقدر است تصریح کرد: در حال حاضر حدود 40 درصد تولیدات ما به کشور عراق صادر می شود.

وی در پایان فزود: در صورت تحریم دلاری قطعا یورو نیز نمی تواند جایگزین مبادلات تجاری بین دو کشور باشد چرا که عراقی ها صرفا با دلار و دینار مبادلات خود را انجام می دهند و یورو رسمیتی در این کشور ندارد. در هر صورت در همین لحظه نیز مشکل انتقال ارز وجود دارد و نمی دانیم چطور باید مطالبات ارزی خود را دریافت کنیم.

 

مسعود بهرامی مدیر فروش و بازاریابی سیمان دورود در همین رابطه گفت: در حال حاضر اقلیم کردستان در بخش سیمان مستقل شده است. اما کشور عراق نیز هر قدر که کلینکر ارزان تر باشد از این شرایط به نحو احسنت استفاده می کند و در واقع ما خام فروشی انجام می دهیم. و در شرایطی که اوضاع به ضررشان باشد کنار می کشند.

وی در همین راستا افزود:  به صورت کلی با وجود نابسامانی هایی که در عراق وجود دارد آنها خیلی بهتر از ما تصمیم گیری می کنند و با وجود سقوط ارزش ریال خرید سیمان بیش از پیش برای تجار عراقی مقرون به صرفه شده است.

بهرامی تصریح کرد: اگر چنان چه ما به صورت ارزی صادرات را انجام دهیم و بتوانیم به نحو احسنت دلار را به نرخ آزاد چنج کنیم قطعا بسیار مطلوب خواهد بود، اما چنانچه عراق به صورت ریال محصولات را از ایران خریداری نماید قطعا این فریب بزرگی است.

این مدیر فروش در پاسخ به این سوال مبنی بر این که برنامه های پیش روی صنعت سیمان برای صادرات چیست، گفت: در حال حاضر برای برنامه ریزی شرایط جدید طبق صحبت های انجام شده بین شرکت ها و هلدینگ ها برای هماهنگی صادرات، مقرر شد نرخ های صادراتی دریایی بر روی یک ارز واحد و با یک قیمت ثابت عرضه گردند.

 وی در ادامه افزود: در مورد عراق نیز قرار است طی روزهی آتی تصمیم گیری ها انجام شود. ولی فعلا با توجه به فزونی عرضه بر تقاضا در کشور، شرکت ها مجبور هستند که در هرصورت محصولات خود را با شرایط نه چندان خوب به فروش برسانند.

بهرامی در پایان اظهار داشت: در خصوص صادرات به کشور عراق باید همه شرکت های صادر کننده سیمان یکپارچگی داشته باشند که هنوز وجود ندارد. در حال حاضر صادرات به عراق در حال انجام است