صداوسیما: حدود 80 میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شود

صداوسیما: حدود 80 میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شود : عنوان 
1397/08/05 : تاریخ انتشار

عباس صفاکیش با تبیین برنامه ها و راهبردهای هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین خاطرنشان کرد: در۶ ماهه نخست 3 ميليون و ۳۷۱ هزار تن و حجم صادرات سيمان ۳ ميليون و ۴۵۳ هزار تن بوده و درمجموع ۶ ميليون و ۸۲۴ هزار تن سيمان و كلينكر صادر شده است.
 نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور افزود: توليد كلينكر درنيمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۲ درصد افزايش داشته و صادرات كلينكر و سيمان در مجموع  ۱۲.۶ درصد رشد داشته است.   
وی افزایش قیمت تمام شده ، رقابت منفی داخلی ، هزینه حمل‌و نقل سیمان ، مشکلات نرخ ارز ، افزایش قیمت کیسه ،غیرواقعی بودن قیمت‌ها ، تغییر هر روزه قوانین و صدور بخشنامه‌های متعدد را از مهمترین مشکلات فراروی کارخانجات سیمان بویژه در بخش صادرات برشمرد.
صفاکیش تصریح کرد:  درحال حاضر حدود 80میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شود که با راه‌اندازی طرح‌های جدید این حجم تولید افزایش پیدا می‌کند؛ این در حالی است که مصرف داخلی ما کمتر از ۵۰ میلیون تن برآورد شده و این مازاد راهی جز صادرات ندارد.
وی افزود: هر چند در دو ماه گذشته صادرات نزدیک به ۲۰ درصد رشد داشته است، در سال گذشته ۱۲ میلیون تن سیمان در کشور صادر شد و پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن سیمان صادرشود.
نایب رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور ابراز امیدواری کرد دولت با توجه به مازاد ۳۰ میلیون تن ظرفیت سیمان درکشور و افزایش هزینه ها و حجم انبوه بدهی شماری از کارخانجات ، رویکرد خود درمشمول قیمت‌گذاری کردن سیمان را مرتفع کند و آزادسازی قیمت صورت گیرد.
وی بااشاره به تدبیر صورت گرفته جهت افزایش همدلی در مدیریت بازار و رشد فعالیت کارگروه های منطقه ای افزود با توجه به مازاد توليد سيمان در كشور، طبق توافقي كه انجمن صنفي با مديران عامل شركت هاي سيماني داشته، شركت ها براساس سهمیه مقرر و كمتر از ظرفيت خود سيمان توليد مي كنند تا بازار سيمان با فشار عرضه و رقابت منفي مواجه نشود.
صفاکیش گفت: افزایش سرسام آور قیمت پاکت های سیمان، افزایش نرخ سیمان را که اخیرا اعمال شده بود خنثی کرده است ولی امیدواریم در روند اجرای طرح های عمرانی دولت رونقی حاصل شود و مصرف داخلی سیمان افزایش یابد.مدیرعامل شرکت سیمان قاین نیز ضمن ارایه گزارش مبسوطی از عملکرد شش ماهه اول سال این شرکت گفت : با تلاش جمعی و بهره مندی از همه ظرفیتها و توان کارکنان خدوم سیمان قاین این شرکت مصمم است مسیر موفقیت خود را با قوت استمرار بخشد و تکالیف و برنامه های ابلاغی را محقق نماید.
هوشیاری به توفیقات سیمان قاین اشاره کرد و افزود: از مهمترین دستاوردها می توان به تعامل و همکاری کامل با شرکت های سیمانی مستقر در منطقه ، اجرای پروژه حذف مازوت در پیشگرمکن و بالا بردن عمر آستری نسوز سیستم پخت و تعویض آن هر سال یکبار و کاهش مصرف قطعات سایشی ریخته گری به 110 گرم در متن تولید و کاهش ضریب شدت مصرف انرژی در واحد محصول ، بهره مندی از توانمندی نیروهای متخصص کارخانه، تعدیل نرخ حمل، تحویل تولیدات کارخانه 50 درصد در داخل و 50 درصد به صادرات اشاره کرد.
همچنین صفاکیش مدیرعامل هلدینگ فارس خوزستان وسیمان تامین و مهندس متشرع معاونت امور شرکتها از بخشهای مختلف کارخانه سیمان قاین بازدیدکردند و درنشستی صمیمی باحضور مدیران واحدهاى مختلف شرکت سیمان قاین درجریان عملکرد و برنامه های آتی سیمان قاین قرار گرفتند و رهنمودهاى لازم جهت اصلاح و تقویت امور ارائه دادند