اقتصاد: افزایش نرخ سیمان یک نیاز است/ شرکت‌های سیمانی باید از ظرفیت بازار سرمایه کمک بگیرند

اقتصاد: افزایش نرخ سیمان یک نیاز است/ شرکت‌های سیمانی باید از ظرفیت بازار سرمایه کمک بگیرند : عنوان 
1397/08/19 : تاریخ انتشار

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالرضا شیخان در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد، گفت: افزایش نرخ سیمان چندی است که مطرح شده که این موضوع ناشی از بالا رفتن هزینه‌های تولید است. ناشران برای حفظ این صنعت ناچار هستند که قیمت‌ها را تعدیل کرده و بخشی از هزینه‌های خود را  با افزایش قیمت ها تامین کنند.

وی با اشاره به اینکه بالا رفتن هزینه ها در چند وقت اخیر به خصوص همزمانی آن با بالا رفتن قیمت ارز می‌تواند بر بقای این صنعت تاثیر بگذارد، اظهار داشت: صنعت سیمان برای بقا نیاز به یک قیمت منطقی و معقول دارد، البته موضوع افزایش قیمت و تعدیل نرخ ها هنوز در حد صحبت است و تا رسیدن به نتیجه قطعی زمان می برد.

وی افزود: صنعت سیمان در حال حاضر علاوه بر قیمت ها چالش های بسیار دیگری دارد. یکی از مشکلات صنعت سیمان بحث تامین مواد نسوز برای کوره ها است. چون بخش عمده‌ای از مواد نسور از خارج وارد می‌شود، با بالا رفتن قیمت دلار هزینه های تامین این مواد هم افزایش یافته است. همچنین تامین قطعات سنگین ماننده گیربکس، دنده و ... دشوار شده است و هزینه های تامین این بخش ها به دلیل وابسته بودن به قیمت دلار بسیار افزایش یافته است. این اقلام اقلامی هستند  که برای کارخانه و ادامه تولید حیاتی به شمار می روند.

وی ادامه داد: چالش دیگری که صنعت سیمان را تحت تاثیر قرار داده  بحث صادرات است.  تقریبا 50 درصد بحث صادرات کشور به عراق و افغانستان است. اخیرا برای صادرات درخواست تعهد ارزی شده است در حالی که این معاملات به صورت ریالی بوده است  و صادر کنندگان باید تعهد ارزی بدهند. از آنجایی که این کشورها نمی توانند تمام هزینه ها را به صورت دلاری پرداخت کنند و انتقال ارز دهند این موضوع  باعث شده است که با کاهش صادرات رو به رو شویم. از سوی دیگر صادرات  به کشورهای حوزه خلیج فارس که  از جنوب کشور انجام می شد به دلیل بالا رفتن قیمت حمل و نقل کشتی‌رانی با مشکل رو به رو شده است.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه باید در صنعت سیمان قیمت به گونه‌ای شود که هزینه ها را پوشش دهد، عنوان کرد:  برای توسعه این صنعت می‌توان از ظرفیت های بازار سرمایه کمک گرفت. تعدادی از فعالان این صنعت در بازار سرمایه هم حضور دارند اما از آنجایی که بدهی برخی شرکت ها بالا است نمی توانند وارد این بحث ها شوند. اگر قیمت ها مناسب شود شرکت ها می توانند از ظرفیت های بازار سرمایه کمک بگیرند.